2 tipy na relaxační víkend v jižních Čechách

Pojďte se s námi podívat na dvě odlišně situovaná místa na jihu Čech, která poskytují relaxační a zajímavé prostředí po celý rok.


Skrytý poklad Jižních Čech – Novohradské hory

Příroda jižních Čech nenabízí pouze Šumavu a její hojně vyhledávané turistické trasy, ale skýtá i dodnes tajuplné a málo probádané Novohradské hory. Novohradské hory se nachází v těsné blízkosti rakouských hranic a složitý vývoj tamního regionu je zde vidět dodnes. Velmi řídké obydlení a člověkem téměř nedotčená příroda vám nabízí ideální podmínky pro nenáročnou turistiku plnou poznání.


Terčino údolí

Jedním z nejkrásnějších míst Novohradských hor je Tereziino, známé také jako Terčino, údolí. Romantický park anglického stylu založený v roce 1756 hrabětem Janem Nepomukem Buquoyem na popud své manželky Terezie, jejíž jméno národní přírodní památka nese, patří mezi nejnavštěvovanější místa celých Novohradských hor.

Park ukrývá krom cizokrajných stromů a keřů také uměle vytvořený vodopád, který je po právu jednou z nejoblíbenějších atrakcí. Obdivován bývá především v tuhých zimách, kdy vodopád zamrzá do nejrůznějších podob a skýtá tak fascinující pohled.

Dnes nedílnou součástí Tereziina údolí je také sedm kilometrů dlouhá turistická naučná stezka s dvanácti zastávkami. Stezka je určena pro nenáročnou pěší turistiku a je přístupná po celý rok.


Nové Hrady

Skvělým startovním bodem k prozkoumání Novohradských hor jsou Lázně Nové Hrady vzdálené pouhý 1 kilometr od romantického Terčina údolí. Po celodenním bádání nedotčenou přírodou si přímo v centru Nových Hradů užijete wellness program šitý na míru každému, kdo touží po znovunalezení ztracených sil potřebných pro další objevy jihočeských krás.


Hrad Zvíkov a soutok Vltavy a Otavy

Druhým tipem na povedený víkend v jižních Čechách je odpočinkové místo Lázně Vráž. Lázeňská obec vzdálená 8 kilometrů od Písku poskytuje hostům lákavou výchozí polohu pro návštěvu zajímavých míst v okolí, mezi které patří zámek Orlík nad Vltavou, rozhledna Velký Kamýk, přehrada Kamýk nebo hrady Písek a Zvíkov.

Hrad Zvíkov, národní kulturní památka stojící na skalnatém výběžku protáhlého tvaru, obklopují řeky Vltava a Otava. Hrad je celoročně přístupný a ze svých hradeb poskytuje panoramatický výhled na soutok Vltavy a Otavy.