Austrálie – země dechberoucí přírody

Kdo byl jednou v Austrálii, obdivuje její nádhernou přírodu, rozmanitost fauny a flory i moderní architekturu měst. Australské společenství, federativní stát ležící na jižní polokouli, se nachází na stejnojmenném kontinentu. Austrálii tvoří pevninská část, ostrov Tasmánie a další ostrůvky v Jižním, Tichém a Indickém oceánu. Severně sousedí s Indonésií, Východním Timorem a Papuou Novou Guineou. Severovýchodní hranici tvoří Šalamounovy ostrovy, Vanuatu a Nová Kaledonie. Jihovýchodním sousedem je Nový Zéland.

 

Canberra – město setkávání

Hlavní město Austrálie je Canberra, kde žije na 25 milionů obyvatel. Metropole vznikla v roce 1908 a v překladu znamená Místo setkávání. Toto město bylo pečlivě navrženo a postaveno dle plánů, jež se nechaly inspirovat Chicagem od architekta Waltera Burleye Griffina. Canberra se nachází poblíž horského masivu Brindabella Ranges a jen 150 kilometrů od východního pobřeží Austrálie. Mezi nejzajímavější stavby patří Parliament House, National Library, Národní centrum vědy a techniky. Za zmínku stojí zalesněná hora Black Mountain a rozhledna Telstra Tower.

 

Sydney – nejlidnatější město

Není možné pochybovat o tom, že je Sydney nejznámějším městem tohoto kontinentu. Leží přímo na severovýchodním pobřeží Tasmanova moře. Možná jste nevěděli, že bylo sídlem první britské kolonie založené 26. ledna 1788 u zátoky Port Jackson. Nyní se zde vypíná Sydney Opera House a Harbour Bridge, nejproslulejší stavby města. V bezprostřední blízkosti najdete národní parky, zátoky, pláže a řeky. Určitě jste slyšeli o nejznámější pláži, Bondi, která je rájem surfařů.

 

Melbourne – druhé největší město

Tomuto překrásnému velkoměstu se přezdívá Australské zahradní město, protože jsou v něm situovány nádherné zahrady a parky. Nachází se zde Královská výstavní budova a zahrady Carlton, které jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zajímavé je, že jsou obklopeny moderními mrakodrapy. Každý rok se v Melbourne koná první tenisový turnaj grandslam sezóny, Australian Open.

Mezi další velká města patří Brisbane, ležící na východě na stejnojmenné řece. Brisbane je známé tím, že zde byla založena trestanecká kolonie v Redcliffe. Za návštěvu stojí zoologická zahrada, státní knihovna a muzeum, botanická zahrada i hvězdárna. Darwin je stěžejním přístavem Severní Austrálie, rovněž byl mnohokrát poničen japonským letectvem i Cyklonem Trasy. Perth je nejodlehlejším velkoměstem světa, ale může se pochlubit božskými písečnými plážemi a srdcem mrakodrapů, které jsou vyšší než 300 metrů.

 

Australské pláže

Kdysi bylo někde napsáno, že návštěva všech australských pláží, kterých je více než 10 000, bude trvat na 27 let. Písečné koberce Austrálie patří k nejkrásnějším na světě. Surfaři si budou lebedit na plážích Victoria, Byron Bay i Noosa. Delfíny spatříte u Rockingham Beach u Perthu. Koupání a pozorování velryb, to je Bremer Bay. Naprostá dokonalost, to je Whitehaven Beach v Queenslandu, ale bohužel je přístupná pouze lodí. Nejbělejší písek má Hyams Beach, proto není divu, že je zapsána do Guinessovy knihy rekordů. Klid, bezpečí, šnorchlování a majestátná příroda vás uvítá u Sawyers Beach. Možná budete zaskočeni volně opalujícími se zvířaty, které si pobyt na vyhřátém písku doslova užívají.

 

Co navštívit v Austrálii anebo výčet památek UNESCO

Oblast Greater Blue Mountains – pískovcové pohoří je složeno z náhorních plošin, roklí a srázů, jemuž dominuje eukalyptový les. Skládá se z osmi chráněných oblastí.

Australské dešťové pralesy Gondwana – dechberoucí přírodní památka je složena hned z několika chráněných oblastí, které se nacházejí podél východního pobřeží. Pět základních druhů dešťových pralesů je domovinou asi 200 cenných a ohrožených rostlin či živočichů.

Jezerní oblast Willandra – krajina zbytků jezer a pískovcových formací z dob pleistocénu ukrývá archeologické nálezy dokazující přítomnost člověka v době před 45 000 – 60 000 lety.

Národní park Uluru-Kata Tjuta – tato přírodní oblast se vyznačuje geologickými formacemi, které vynikají červenými písečnými pláněmi ve střední části země. Největší je monolit Uluru a za zmínku stojí také kamenné domy Kata Tjuta.

Národní park Kakadu – archeologická a etnografická lokalita vám představí skalní malby, plastiky z kamene i ekosystémy, jako jsou močály, náhorní plošiny, záplavová území či nížiny.

Ostrov Fraser – skutečným drahokamem je ostrov ležící u východního pobřeží země. Měří 122 kilometrů a pyšní se titulem nejdelší písečný ostrov světa. Pokocháte se dunami a tropickými pralesy.

Velký bariérový útes – tento velikán je skutečnou perlou různorodé přírody. Korálové útesy nabízejí útočiště asi 1500 druhům ryb a 4000 měkkýšů.

Australské naleziště zkamenělin savců – ve východní Austrálii najdete zkameněliny, které mapují vývoj zdejšího koloběhu života.

Vlhké tropy Queenslandu – dokonalost sama se před vámi objeví podél severovýchodního pobřeží země. Určitě zaujme délka 450 kilometrů tropických deštných pralesů.

Tasmánská divočina – před mnoha lety zaledněná krajina je proslavena svými pralesy v oblasti středního pásma na světě. Naleziště ve vápencové skále je němým svědkem pobytu člověka po dobu delší než 20 000 let.

 

Cesta do Austrálie

Pokud byste rádi spatřili krásy tohoto impozantního kontinentu, potřebujete mít k vycestování vízum, které platí na 1 rok, je určeno na neomezený počet vstupů, do 3 měsíců pobytu v Austrálii. Z Prahy do Austrálie neexistuje přímé letecké spojení, proto trvá let na 20 hodin. Vše záleží na společnosti a místech přestupu. Ale i tak to stojí za to.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image