Chimichurri – omáčka ke grilovanému masíčku z Argentiny
Argentina je proslulá svým hovězím masem, které je vysoce kvalitní a asado (argentinské grilované maso) je naprostou delikatesou, kterou musíte při návštěvě této země rozhodně ochutnat. Z hovězího se nejčastěji používají steaky nebo žebra, k nimž se připraví oblíbená a velmi výrazná omáčka chimichurri.
Fanoušci argentinské kuchyně si uvědomují, že se v ní objevují znaky italské a španělské kuchyně. Díky tomu můžete na menu narazit na italské těstoviny, španělské klobásky chorizo a mnoho dalších pochoutek.
Kromě masa má Argentina dostatek kvalitního mléka a řady mléčných výrobků, které reprezentují prvotřídní sýry, jogurty a dulce de leche, což je karamelizované kondenzované mléko.
K tradišním pokrmů patří carbonada (to je dušené maso s ovocem a zeleninou), dále empanadas (oblíbené slané pečivo s náplní), matambre (hovězí rolky, jež se plní vejci nebo zeleninou). Co se týká pití, tak velmi oblíbené je argentinské víno a yerba mate, což je čaj z lístků cesmíny paraguayské (posvátná rostlina Indiánů Guarani), který je národním nápojem.
Trocha historie
Recept prý pochází z Argentiny, ale narazíte na něj i v Chile, Paraguayi či Uruguayi. Její použití není omezeno jen na hotové maso, ale je vhodná i jako marináda na ryby či kuřecí maso. Spousta lidí si jí dává i jen tak k opečenému chlebu.
Odborníci se často přou, jak tento recept, který se proslavil po celém světě, vlastně vznikl. Někdo tvrdí, že za vše může irský přistěhovalec James McCurry, podle jehož jména pak pojmenovali omáčku, kterou začal vyrábět z lokálních surovin jako Yimi Churri. Další verzí jsou britští kolonizátoři, kteří hledali nějaké dochucovadlo či koření k místním pokrmům pomocí spojení give mi curry. Pravda je taková, že ač je původ chimichurri nejasný, neexistuje snad lepší omáčka, kterou si můžete ochutit kvalitní hovězí steak.
Ochutnejte chimichurri domácí výroby
Základem chimichurri je jemně nasekaná petrželka, česnek, olivový olej a vinný ocet z bílého či červeného vína. Ostatní ingredience se mohou různě měnit, protože variant této omáčky existuje mnoho. Někdo jí miluje hodně pálivou, někdo středně a jsou i tací, kteří si jí dávají zcela nepálivou.
Potřebné suroviny:
• 150 ml olivového oleje
• 75 ml bílého vinného octa (kdo nemá, může dát samozřejmě červený)
• 1 větší hrst čerstvé petrželky
• 2 – 3 stroužky česneku
• 1 kávová lžička oregana
• 1 – 2 jarní cibulky
• 1 menší červená chilli paprička (nebo 1 zarovnaná lžička mletého chilli)
• 1 lžíce čerstvé citronové šťávy
• 1 lžička mleté sladké papriky
• Špetka mletého černého pepře (může být i pepř čtyř barev)
• Sůl
Postup:
Nejdříve si otrhejte lístky petržele ze stonku, vložte do síta, properte pod studenou tekoucí vodou a nechte okapat. Jakmile petrželka okape, nasekejte jí najemno, nejlépe sekáčkem na bylinky, a vhoďte do mísy.
Očistěte jarní cibulky, odřízněte jen světlou část a tu potom nakrájejte na jemné nudličky. Česnek oloupejte a nasekejte na jemno (někdo to dělá tak, že česnek utře nebo prolisuje, záleží na vás). Čerstvou chilli papričku rozkrojte napůl, odstraňte všechna semínka, ideálně to jde nožem, a potom jí rozsekejte na velmi jemné droboulinké kousky.
Takto připravené suroviny vhoďte do mísy k petrželce, přidejte sůl, pepř, oregano, mletou papriku a promíchejte. Přilijte olivový olej, vinný ocet a důkladně zamíchejte. Nakonec ještě zakapejte čerstvou citronovou šťávou, naposledy promíchejte a máte hotovo. Nechte omáčku odležet a poté servírujte k masu.
Malý tip na závěr:
Pokud si chcete přípravu omáčky urychlit a máte doma hmoždíř, pak do něj všechny čerstvé suroviny dejte a rozmělněte je. Pak už je v misce jen smícháte s kořením, olejem a octem.