Falafel – egyptské fritované kuličky

Kuchyně Blízkého východu nabízí řadu pochoutek a falafel je jednou z nich. Původem je z Egypta, ale oblibě se tyto fritované kuličky, nebo také placky, těší po celém světě. Pokud jste už někdy ochutnali něco z těchto končin, pak jistě víte, že to chutná božsky a falafel je takové nebíčko v puse. Poznáte to hned, jak to poprvé vyzkoušíte.

Falafel se vyrábí z cizrny a fazolí fava, kdy se vše vypracuje do pasty a vytvaruje do koulí. Pak se osmaží a máte vzhledově něco jako náš karbanátek. Hotové koule se pak vloží do chlebové placky (pita chléb atd.) a mohou se zalít pikantní omáčkou. O falafelu se hovoří jako o pouličním jídle, protože existují regiony, kde se tento jednoduchý pokrm stal nepostradatelnou součástí mnoha stánků. V různých oblastech Středního východu používají obě ingredience v odlišném poměru, někde dokonce jen samotné fazole fava. Na ochucení se většinou používá česnek, cibule, mletá petržel, koriandr a kmín. Někde se dokonce přidávají i krájené papričky, aby byla směs více kořeněná.

 

Trocha historie

Falafel je starobylý pokrm, který byl svého času nejpopulárnější v Egyptě a ve zbytku Blízkého (Středního) východu. O falafelu se říká, že jeho historie sahá až do dob faraonů. Předpokládá se, že název byl převzat podle mefelfelu. Původně byl prý falafel vynalezen v Alexandrii a tehdejší námořníci si ho odtud brali domů ze svých cest, až se stal populární na celém Středním východu. Falafel se také přidával k salátům jako součást předkrmů nebo jako samotná svačinka.

 

Připravte si domácí Falafel

Spousta lidí připravuje falafel z konzervované cizrny, ale pokud chcete dosáhnout takové konzistence a chuti, jaká má být, tak je lepší, když použijete suchou cizrnu. Uvidíte, že se vám se směsí bude pracovat mnohem lépe. Uvedené množství vystačí zhruba na 30 – 35 kuliček.

 

Suroviny na 30-35 kuliček:

•   2 hrnky suché cizrny

•   1 středně velkou cibuli

•   2 hrsti nasekané čerstvé petrželky

•   3 až 5 stroužků česneku (ideálně, když ho předtím upečete)

•   2 lžíce cizrnové mouky (kdo nemá, může dát hladkou)

•   1 3/4 lžičky soli

•   1 lžičku kmínu

•   1 lžičku mletého koriandru

•   1/4 lžičky mletého černého pepře

•   1/4 lžičky kajenského pepře

•   Špetka mletého kardamomu

•   Olej na smažení – použijte řepkový, hroznový nebo arašídový (případně může být i rostlinný)

 

Příprava:

Nasypte cizrnu do mísy. Zalijte studenou vodou, aby byla ponořená, a nechte jí přes noc máčet, aby nabobtnala. Druhý den jí sceďte, propláchněte a přendejte do kuchyňského robota. Přidejte nakrájenou cibuli, česnek, petrželku, cizrnovou mouku, sůl, kmín mletý koriandr, černý i kajenský pepř, kardamom a zapněte na střední obrátky (pokud má robot pulzní tlačítko, použijte raději to). Mixujte tak, aby vznikla hrubší směs, která bude vypadat jako když smícháte pastu s kuskusem. Nesmíte to rozmixovat moc, aby z toho nebyla kaše.

Jakmile máte rozmixováno, vraťte vše zpět do mísy a vidličkou ještě lehce zamíchejte, aby byla konzistence dokonalá. Pokud je to potřeba, vyndejte kusy cizrny, která se nerozmixovala. Potom mísu zakryjte potravinovou fólií a nechte 2 hodiny odpočinout v chladu.

Naplňte pánev zhruba 3 až 4 centimetrovou vrstvou oleje a nechte ho zahřát na mírném ohni. Mezitím si připravte malou misku s vodou, do které si budete namáčet ruce. Těsto nabírejte rukou nebo lžící a tvarujte stejně velké kuličky, které vložte do rozehřátého oleje. Směs se v oleji ještě více spojí a bude dobře držet. Pokud by tomu tak nebylo, tak zbytek nezpracovaného těsta ještě znovu promíchejte vidličkou, aby se vylepšila konzistence. Je-li to třeba, přisypte ještě trošku cizrnové mouky.

Vždy než naplníte pánev kuličkami (doporučuji smažit maximálně 6 kuliček najednou), vložte jen jednu zkušební a nechte jí osmažit. Z každé strany se kuličky smaží zhruba 3 minuty. Hotové pak nechte okapat na papírových utěrkách, aby se zbavily přebytečného tuku.

Podávejte jen tak, nebo si připravte například omáčku Tahini.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image