Gurmánské slavnosti vybízející k ochutnávkám skvělého jídla a pití
Jehněčí Bourgignon – za dnešním pokrmem jsme se vydali do francouzského kraje plného lesů a sluncem vyhřátých údolí. Je jím kraj zvaný Burgundsko.
Tuto oblast Francie naleznete ve východní části země. Své jméno Burgundsko získalo od germánských kmenů Burgundů, kteří se na území usadili již v 5. století.
Místo je proslavené výrobou lahodného vína a sýrů. Dokonce se uvádí, že Burgundsko patří mezi nejprestižnější vinařské oblasti Francie vůbec! Jistě vám exkluzivní názvy jako Chardonnay a Pinot Noir nebudou připadat cizí. Právě odsud pocházejí. Obyvatelé Burgundska jsou proslaveni svým smyslem pro humor. Pohostinnost, s jakou vítají návštěvníky přicházející na vyhlášené gastronomické slavnosti, se jim rozhodně nedá odepřít. Se slavnostmi vína se samozřejmě pojí i dobré jídlo.
Na tomto místě si přijde na své snad každý. Burgundský způsob života byl výrazně ovlivněn životem dávných vévodů a dodnes láká především ty návštěvníky, kteří mají tak zvaně mlsné jazýčky. Z oblasti Burgundska totiž pochází i světově vyhlášení šneci. Tato ojedinělá lahůdka, kterou leckterý Francouz neopovrhne, si našla své oblíbence, stejně jako odpůrce.
Mezi vyhlášenou delikatesu v tomto kraji patří tzv. francouzský Bourgignon. Název tento pokrm získal náležitě po svém kraji. Jeho osobitá chuť vás mile překvapí. I když je náročnější na přípravu, určitě stojí za to si jej doma připravit. Pokud tedy budete chtít připravit francouzskou delikatesu, vyhraďte si na její přípravu dostatek času. Spěch se v tomto případě rozhodně nevyplácí.
K přípravě francouzského Bourgignonu budete potřebovat jehněčí maso. Milovníci hovězího si však šrůtku skopového rádi vymění za kvalitní hovězí. Z vlastní zkušenosti bych spíše doporučila jehněčí. Závisí ale čistě na vás. Jako další, co byste rozhodně neměli opomenout, je výběr kvalitního červeného vína. Víno by mělo být určitě suché.
Suroviny na 4 porce:
• 750g jehněčího masa
• 3 velké cibule
• 400g mrkve
• 80g slaniny
• 2 lžíce olivového oleje
• bobkový list
• cca 5 kuliček pepře
• svazek petrželky, tymiánu, rozmarýnu
• 50g změklého másla
• 1 lžíce hladké mouky
• sůl
• 1l červeného vína
• 1l vývaru
Postup:
Připravené maso si nakrájejte na větší kostky. Mrkev také nakrájejte, klidně na větší kousky. Cibuli na kolečka. Střídavě vše dejte do mísy. Přidejte bylinky a několik kuliček pepře. Vše zalijte 1 litrem červeného vína. Ideálně nechte maso se zeleninou marinovat přes noc, minimálně alespoň 4 hodiny.
Potom, naložené maso sceďte a oddělte od zeleniny. Marinádu si uschovejte, budete ji potřebovat později. V hrnci (ideálně se silnými stěnami) si opečte na oleji slaninu předem nakrájenou na tenké nudličky. Po zhruba 3 minutách přidejte na opečenou slaninu okapané marinované maso, které nechte zatáhnout ze všech stran. Přidejte sůl a zeleninu oddělenou od marinády. Pečte ji tak dlouho, až se začne pomalu smažit a ztratí přes noc nasáklou vlhkost. Nakonec maso se zeleninou zalijte marinádou. Takto duste na mírném ohni přibližně 1,5 hodiny.
V průběhu dušení přilévejte k masu vývar dle potřeby. Krásně měkké maso ve šťávě zahustěte předem připraveným utřeným máslem s moukou. Následně vše ještě povařte asi 10 minut. Ve Francii vám jídlo nejčastěji naservírují s jejich tradičním bílým chlebem. Lze tedy podávat s bagetou, ale i s vařenými brambory.
Malý tip na závěr:
Někteří lidé si rádi do omáčky přidají i houby, což samozřejmě přidá výsledné chuti o něco jiný „šmrnc“. Pokud řadíte houby do svého jídelníčku, určitě stojí za to si je připsat do seznamu potravin. Dle mého názoru chutná tento recept doplněný houbami daleko lépe ve spojení s hovězím masem.