Jáchymov, přes 500 let starý příběh plný výjimečnosti

Město plné neobyčejných událostí, bohaté historie, světových objevů a jedinečných lázní. Poznejte s námi Jáchymov.


Historie plná vzestupů a pádů

Začátkem 16. století v okolí dnešního Jáchymova bylo objeveno bohaté ložisko stříbra. Tento nález nenechal chladným hraběte Štěpána Šlika, který roku 1516 rozhodl o založení nového města na již tehdy zaniklé osadě Konradsgrün. Město dostalo název Údolí – Thal a těšilo se na velký vzestup.

Dnes dobře známý název Jáchymov patrně přišel až o rok později, kdy do té doby Údolí – Thal přijmulo jméno svatého Jáchyma, St Joachimsthal – Jáchymov.

Těžba kvalitního stříbra udělala z hraběcího rodu Šliků jeden z nejbohatších rodů v Českém království a z Jáchymova velmi vyhledávanou oblast prospektory a dělníky nejen z Čech, ale také ze Saska, Tyrol a Porýní. V roce 1534 ve městě stálo 1 200 domů a žilo 18 000 obyvatel, čímž se Jáchymov stal druhým nejlidnatějším městem Českého království.


Smolný smolinec přinesl nové štěstí

Každé ložisko musí být jednou vytěženo, a tak stříbra ubývalo a ubývalo. Místo vytouženého kovu bílé barvy byl horníkům stále více dopřáván smolinec. Nerost, který zde byl nenáviděn, však nakonec přinesl novou příležitost i slávu.

Smolinec se začal používat při barvení skla a už v roce 1843 začala průmyslová těžba pro potřeby místní továrny. Ročně se vytěžilo přes 50 tun uranové rudy a město začalo znovu vzkvétat.

Při výrobě barev vznikalo plno odpadu, ve kterém roku 1898 manželé Curieovi objevili chemické prvky polonium a radium. Jáchymov získal monopol na výrobu rádia a ke znovu zašlé slávě pomohl také objev radioaktivity jáchymovských důlních vod. V roce 1906 byly v Jáchymově založeny první radonové lázně na světě!


Turistika, sport a nejvýše položené město v České republice

Jáchymov a jeho nádherné okolí se stává hlavním místem turistického ruchu celých Krušných hor. Pokud hledáte aktivní odpočinek, jistě oceníte mnoho pěších a cyklistických tras, které vás provedou městem a přilehlým okolím.

Tipem na příjemný výlet je návštěva nejvyššího bodu Krušných hor, Klínovce. Na vrcholu naleznete kromě rozhledny s atraktivním výhledem také místní ski areál, který nabízí příjemné vyžití nejen v zimě. Pokud preferujete méně náročné procházky, z Jáchymova jede sedačková lanovka, která vás na nejvyšší bod Krušných hor vyveze během pár minut.

Devět kilometrů severně od Jáchymova se nachází nejvýše položené město v České republice, Boží Dar. Kromě dalších pěších, cyklistických a lyžařských tras zde můžete navštívit štolu Johannes, která patří na seznam světového dědictví UNESCO. Vybrat si můžete ze tří nabízených tras, které je nutné rezervovat předem!


Ubytování v historickém centru města

Jáchymov se pyšní historickým centrem města, které je městskou kulturní památkou. Zachovalé stavby ze 16. století, jako je například radnice nebo kostel sv. Jáchyma, nechávají vzpomínat na velmi bohatou historii města.

Mezi ty nejzajímavější se rozhodně řadí dům Kunze Eirolta, ve kterém sídlila královská mincovna. Mincovní právo bylo Šlikům uděleno v roce 1520 a samotný provoz zde trval až do roku 1671! Dnes tu najdete muzeum s obsáhlou expozicí.

V celém městě se lze ubytovat v jednom z majestátních hotelů radonových lázní a pocítit tak na vlastní kůži, jaké má radonová voda relaxační a léčebné účinky. Lázně Jáchymov dokáží odbourat váš nahromaděný stres a pochroumané zdraví již během jednoho víkendu!