Jak zvládnout první let letadlem?

Čeká vás první let a máte z něj obavy? Podívejte se, na co nezapomenout a jak se připravit! Hlavní je nepodcenit kontrolu platnosti občanského průkazu nebo cestovního pasu a vyřídit nutná víza!

Na letišti musíte být 2 hodiny před odletem. Projdete pasovou a bezpečnostní kontrolou, při které musí vše kovové do plastové bedny, a to i včetně elektroniky. Samostatně pošlete i své příruční zavazadlo a větší kufr necháte odbavit.

Poté je třeba najít správný terminál a odbavovací přepážku neboli check-in desk. Podle čísla letu uvedeného na letence najdete na tabuli s odletovými údaji váš let a všechny potřebné informace. Výzva k boardingu vás upozorní, že máte jít s palubním lístkem a cestovním dokladem k bráně, odkud vás k letadlu odveze autobus.


Co si vzít do letadla

Konkrétní sedadla vám přidělí, nebo si je můžete online či na letišti při check-inu vybrat. U okna se asi lépe vyspíte, na sedadle v uličce si zase můžete lépe natáhnout nohy.

V letadle je díky klimatizaci chladný a suchý vzduch, proto si vezměte svetr i vhodnou obuv. Pomohou také špunty do uší a bonbóny nebo žvýkačky proti zalehnutí uší během vzletu a přistání.

Do kabiny si smíte brát tekutiny jen v lahvičkách o obsahu 100 ml v uzavíratelném igelitovém sáčku, ne více jak 1 litr. Sáček seženete i na letišti.


Zpoždění letu

Při zpoždění a zrušení letu máte nárok na kompenzaci v podobě vrácení peněz, poskytnutí občerstvení a ubytování. Vše se odvíjí od délky zpoždění.

Do vzdálenosti 1 500 km jde o 250 eur, do 3 500 km 400 eur a nad 3 500 km 600 eur. Na kompenzaci máte nárok, i pokud vás nepustí na palubu z kapacitních důvodů, což se ale často nestává.


Vyzvednutí a ztráta zavazadel

Pokud vám po příletu nepřijede po pásu cestovní kufr, za ztrátu i poškození kufru odpovídá letecká společnost. Pokud svůj kufr nenajdete, ihned se zastavte na přepážce reklamace zavazadel.

Vyplníte Property Irregularity Report – PIR, který využijete i pro online sledování zavazadla a případnou další reklamaci. Dopravce vám proplatí náklady na hygienické potřeby a nutné oblečení. Maximální částka je 37 000 korun a nárok trvá do 21 dnů. Když se cestovní kufr najde, bude vám dopraven zdarma.


Jak překonat jet lag

Pokud jste uletěli velkou vzdálenost a překonali několik časových pásem, pásmová nemoc může být příčinou několikadenní únavy, nespavosti a rozhození biologických hodin. Dopřejte si proto dostatek odpočinku. Při krátkých letech se ale není čeho bát.