Kam na rodinnou dovolenou v Česku?

Objevte krásy české krajiny a Lužických hor. Vychutnejte si kouzlo zdejších přírodních krás, historických památek, skvělého ubytování i špičkové gastronomie.


Panská skála

Přírodní památka Lužických hor vás nadchne svojí majestátností a noblesou. Vulkanický čedičový suk je navíc nejstarší geologickou rezervací u nás a od roku 1895 je chráněný. Dřívější těžbou kamene byly odkryty svislé i šikmé a velmi pravidelné, pěti až šestiboké sloupce s průměrem 20 až 40 cm, dlouhé až 12 m. Ve vytěžené jámě je navíc krásné jezírko. Panská skála je národní přírodní památkou a rozhodně stojí za podívání.


Bílé kameny

Další přírodní památkou jsou od roku 1955 Sloní nebo Bílé kameny. Tyto izolované, morfologicky a velmi unikátně vytvořené skály z křídových pískovců se nacházejí na jižním úpatí vrchu s názvem Vysoká a leží v nejvýchodnějším cípu Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Svrchní část pískovců má nevyvinutou vrstevnatost a vysoký podíl kaolinického tmele protkaného mezi křemennými zrny. Právě proto skály velmi neobvykle zvětrávají do oblých, pravidelných útvarů a připomínají hřbety, hlavy i uši slonů. Vznikají zde skalní mísy, pseudokrasové jeskyňky, krásně oblé dutiny a pukliny.


Hrad Grabštejn

I když neznáme přesné datum založení gotického hradu, víme, že ho od 2. poloviny 13. do 16. století vlastnili Donínové. Během husitských válek byl poškozen a nový majitel Jiří Mehl ze Střelic jej přestavěl na renesanční zámek.

Za návštěvu stojí původně i gotická kaple sv. Barbory s renesanční přestavbou z roku 1569. V roce 1704 získal Grabštejn i s panstvím Jan Václav Gallas, ale po 2. světové válce byl zkonfiskován.

Od roku 1953 zde sídlila vojenská posádka a probíhal zde výcvik služebních psů. Od roku 1989 začala rekonstrukce, je už z velké části přístupný a často se tu konají kulturní akce.


Tip na ubytování a restauraci

V malebné vesničce Jítrava navštivte Jítravský Dvorec, který nabízí ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu v apartmánech. Zdejší restaurace u Liberce se špičkovou gastronomií potěší všechny gurmány.

Využít můžete i ubytování v penzionu se stylovou pivnicí a užít si jezdecký areál s možností vyjížďky na koních i v kočáře. Tento jedinečný koncept propojení ubytovacích služeb, SPA, sportovního vyžití, skvělého jídla a jezdectví si vychutnáte plnými doušky.