Která letecká trasa je tou nejvýdělečnější?

Provozování úspěšných aerolinií je jedno z nejtěžších odvětví podnikání a kdekdo si na něm vylámal zuby. Nebo alespoň přišel o pořádný balík peněz. Nestabilní cena ropy, silný konkurenční trh, nároční zákazníci, a stále náročnější ekologické limity dělají z provozování letecké společnosti opravdu složitou disciplínu.

Odborníci na letectví ze společnosti OAG, která disponuje největší sítí leteckých dat na světě, vypracovali analýzu nejlukrativnějších letů, které vynáší určité aerolinie do značných výšin. Na jakých trasách letecké společnosti vydělávají největší peníze, o jaké sumy se jedná, a která ze společností trefila zlatý důl?

Pohádkové jmění přes jednu miliardu dolarů vytěžila společnost British Airways na trase mezi letišti Heathrow v Londýně a JFK v New Yorku. Přesněji se jedná o 1,159 miliardy dolarů, což tvoří asi 5 procent celkových příjmů společnosti IAG, pod kterou spadá mimo jiné i British Airways.

Data OAG také ukazují, že více než 30 procent míst na této trase obsazuje první a obchodní třída.

Druhou nejlukrativnější trasou je možná trochu překvapivě vnitrostátní let společnosti Qantas mezi městy Melbourne a Sydney. Tato 90 minut trvající trasa vydělala 861 milionů dolarů i přesto, že na ní jsou nasazovány menší stroje, u kterých tvoří vyšší třídu, a tedy i dražší letenky, pouhých 7 procent z celkové kapacity letadla.

Pomyslné stupně vítězů uzavírá na třetím místě trasa Dubai – Heathrow, na které společnost Emirates utržila 796 milionů dolarů.

Výsledný žebříček byl vytvořen na základě dat z období jednoho roku od března 2018. Jednotlivé pozice se tak mohou v dalším období měnit a trasa British Airways mezi Londýnem a New Yorkem nemusí být zlatým dolem napořád. Přeci jen nic netrvá věčně, a tak se nechme překvapit, jaké změny nás v letecké dopravě čekají v následujících letech.