Kulturní akce jsou nejlevnější v Praze, tvrdí britská studie

Britská pošta vydala studii, ve které hledá nejlepší město s poměrem cena-výkon v oblasti kultury. Studie se zúčastnilo 16 evropských metropolí, z nichž nejlépe dopadla Praha.

Zjištění britské pošty vychází ze šesti různých kulturních akcí – muzea, umělecké galerie, koncert klasické hudby, památky, balet a opera. Za těchto šest akcí v našem hlavním městě zaplatíte 93,58 liber, v přepočtu asi 2 582 korun. Naopak v Barceloně, nejdražším městě kultury, za stejné akce zaplatíte 313,12 liber, asi 8 643 korun.

 

Ceny v Praze klesly

Podle pošty, která analýzu prováděla, ceny v hlavním městě České republiky oproti loňskému roku klesly o výrazných 26 procent. U klesající hodnoty libry je tento fakt velmi překvapivý.

Samotný Londýn skončil jako čtvrté nejdražší město s částkou 287,34 liber – 7 931 korun. Jen samotný lístek do Anglické národní opery stojí 96.50 liber, což je více než cena všech šesti hodnocených akcí v Praze.

 

Snížení nákladů na minimum

„Náš nejnovější průzkum potvrzuje, že kulturní památky jsou při rozhodování u Britů nejdůležitějším faktorem“, uvedl ředitel sekce cestování Andrew Brown.

„Existují také způsoby, jak náklady snížit na minimum. Zakoupit vstupenky přímo z divadla nebo opery, a ne prostřednictvím agentury, aby se zabránilo provizi. Také je dobré předem zjistit ceny muzeí a galerií, v některé časy bývá snížené vstupné“, dodává Andrew Brown.