Lahodné pamlsky s nádechem Francie – pečeme makronky
Francouzská kuchyně je jednou z nejvýše oceňovaných kuchyní z celého světa. Pokrmy z dílny nejlepších francouzských šéfkuchařů se rozšířily do celého světa. Roku 2010 byla dokonce francouzská gastronomie přidána na světový seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Francie je domovem kuchyně na vysoké úrovni, čemuž odpovídají i vysoké ceny ve vyhlášených gurmánských restauracích a luxusních hotelech.
Zároveň zde vznikly i slavné gastronomické příručky a encyklopedie – Escoffier, Larousse. Průvodce Michelin je dokonce uznáván jako nejvyšší autorita, která oceňuje kvalitu jednotlivých restaurací. To je také důvod, proč se šéfkuchaři předhánějí, aby jejich menu i výtvory byly co nejlepší a oni měli šanci získat michelinskou hvězdu, což je pro každou restauraci, která jí získá, velká reklama po celém světě.
Podmanivá chuť makronek
Základem francouzské kuchyně jsou vína a různé druhy sýrů, dále ryby a mořské plody, jako slávky, hřebenatky, humři, ústřice a další. Důležitou roli hraje také maso, hlavně jehněčí, skopové, hovězí a telecí. Hojně se zde konzumují vnitřnosti, ze kterých se vyrábí paštiky. Ze zeleniny je proslulý chřest a baby karotka, doplňuje je květák, špenát, artyčok či čekanka. Největší gurmáni si rádi pochutnávají na křepelkách, šnecích a žabích stehýnkách. Pozadu nezůstávají ani bylinky a pečivo, zejména bagety. Ze sladkých pochoutek jsou nejznámější makronky, které patří k oblíbeným sladkostem po celém světě. Jejich struktura a neodolatelná chuť si dokázala podmanit úplně každého. Malá kulatá cukrovinka v různých barvách, která je na povrchu úžasně křupavá a uvnitř jemná, s naprosto bezkonkurenční náplní se doslova rozplývá na jazyku. Když ochutnáte jednu, nikdy nemáte dost a stále chcete další a další.
Seznamte se s makrónky
Oblíbená francouzská cukrovinka, která se tak trochu podobá pusinkám, se vyrábí s vaječných bílků, krystalového i moučkového cukru, mandlové mouky (mletých mandlí) a potravinářského barviva. Jako náplň se používá ganáž, máslový krém nebo džem. Poprvé spatřily světlo světa v benátských klášterech v 8. století (původně totiž makronky pochází z Itálie, odkud se roku 1533 dostaly do Francie a staly se hitem).
Také jste dostali na tuto lákavou dobrotu chuť? Do Francie se asi každý nedostane, aby mohl ochutnat ty pravé, proto si je zkuste vyrobit doma.
Suroviny (zhruba na 20 – 25 kusů):
• 120 g mletých mandlí
• 150 g cukru moučka
• 3 bílky
• 50 g cukru krupice
• potravinářské barvivo (barva záleží na vás)
• Krém: 1 kostka máslo, 100 g cukru moučka a 200 ml sektu (suchého)
Příprava:
Mandle s moučkovým cukrem dejte do mixéru a zapněte na nejvyšší stupeň. Rozmixujte a přesejte do mísy, makronky budou hladší. V jiné míse vyšlehejte bílky a cukr krupici do měkčí pěny, přidejte barvivo a vyšlehejte tuhý sníh. Sypkou směs vsypte do sněhu a pomocí stěrky opatrně promíchávejte, dokud nebude těsto pěkně hladké, trochu řídké, ale jinak pevné. Nesmíte ho míchat až moc, aby nebylo hodně tekuté, jinak budou makronky placaté. Těsto se musí roztékat pomalu, tomu musí odpovídat jeho hustota.
Vložte těsto do cukrářského sáčku a nastříkejte na plech vyložený pečícím papírem kolečka o průměru 4 – 5 cm. Před pečením musí makronky nejdříve zaschnout a to opravdu důkladně. Když se jich dotknete, nesmí lepit. Zasychat můžou klidně i hodinu a více, podle toho, jak máte doma vlhko. Zaschlé makronky vložte do trouby zahřáté na 150°C a pečte 10 – 12 minut.
Krém a plnění:
Máslo vyšlehejte s cukrem, aby vznikl světlý krém. Pomalu vešlehejte sekt, který musí mít pokojovou teplotu. Když máte vyšleháno, rozložte makronky a na spodní polovinu nastříkejte krém přesně do středu. Přiklopte druhým makronkem (musíte si je spočítat) a opatrně přitlačte, aby se krém roztáhl až k okrajům, ale zase netlačte moc, aby nevytekl ven nebo vám nedej bože nepraskl celý makronek. Pak už jen nechte zatuhnout a můžete vychutnávat svůj výtvor.