To nejlepší z Afriky aneb co neminout

Na úvod si řekněme pár slov o tomto kontinentu, který je třetím největším, ihned po Asii a Americe. Co si budeme vykládat, kromě známých letovisek, je Afrika méně vyhledávaným zdrojem dovolených. Afrika leží severně i jižně od rovníku, nejvíce na východní polokouli. Valná většina území je omývána oceány. Východně je Indický oceán, na západě Atlantský oceán a severně najdete Středozemní moře. Afrika je proslulá svými pouštěmi, Saharou a Kalahari, ale i polopouštěmi, savanami a deštnými pralesy.

Ke třetímu největšímu kontinentu náleží i ostrov Madagaskar a Somálský poloostrov. Země se může pochlubit sopkou Kilimandžáro, hornatou krajinou i jezery Malawi a Tanganika. Nutno podotknout, že se zde těží zlato, uranové rudy, diamanty, ropa i zemní plyn. Nejdelší řekou je bez pochyby Nil, ihned v závěsu se drží Kongo. Lze vzpomenout i Niger a Zambezi. Určitě nejde opominout dechberoucí Viktoriino jezero. Afrika je světadílem s nejvyššími teplotami, se sněhem se zde vlastně nesetkáte, pouze na pohoří Atlas. Afrika je zemí mnoha jazyků. Samozřejmě se zde domluvíte anglicky, francouzsky, portugalsky, arabsky, svahilsky. Nejrozšířenějšími náboženstvími jsou křesťanství a islám.

 

Napříč kontinentem

Rozmanitost Afriky je zřejmá na první pohled. Skládá se z 55 států, které vynikají úžasným přírodním, historickým, kulturním i architektonickým dědictvím. Podívejme se na nejzajímavější místa, která jsou jako stvořená pro nezapomenutelnou dovolenou.

 

Jižní Afrika – nejlidnatější

Jihoafrické republice se pyšně rozprostírá Kapské město pověstné díky Stolově hoře i mysu Dobré naděje. Klenotem přírody jsou Viktoriiny vodopády situované na řece Zambezi. Voda prudce padá dolů z útesu vysokého 120 metrů. Největším favoritem je však Mauricius ležící v Indickém oceánu, pyšnící se korálovým útesem Rodrigues, písečnými plážemi s průzračnou vodou a pralesy. Možná byste se divili, ale spousta turistů prahne po dovolené na Madagaskaru. Co vás tam čeká? Skvělé podmínky pro horolezectví v žulových masivech, chráněná území i archeologická naleziště.

 

Severní Afrika – nejpopulárnější

severní Africe si přijdou na své milovníci historických pokladů, koupání v moři, vodních sportů i majestátné přírody. Nejvyhledávanější lokalitou je Egypt se svými monumenty. Pyramidy v Gíze a Velkou sfingu touží spatřit snad každý z nás. To platí také pro město Luxor, kde je k vidění chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Lidé z celého světa míří do Egypského muzea a k mešitě Muhammada Alího. Nelze opominout skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování, především v resortech Hurghada, Taba anebo Šarm aš-Šajch. V Tunisku si užijete sluníčka, písečných koberců, luxusních letovisek, čistého moře a drahokamů v Kartágu.

 

Střední Afrika – diamantová

Ve střední Africe se hojně těží diamanty, pěstují se kaučukovníky a kakaovníky, jinak je tato lokalita nejméně osídlená. Nachází se zde Čadské jezero zásobující hned 4 státy. Střední Afrika není zrovna příhodným místem pro uskutečnění rodinné dovolené.

 

Východní Afrika – geograficky nejrozmanitější

Snad nejznámějším státem je Keňa, kde se nacházejí mnohé národní parky a rezervace, jako jsou Masai Mara, NP Tsavo. Keňa je domovinou lva, slona, žirafy, nosorožce, hrocha, buvola, zebry, gazely, geparda, antilopy i hyeny. Možná slyšíte poprvé, že se v Keni jezdí autem vlevo, avšak doporučuje se letecká doprava. Milovníci přírody a exotických živočichů budou uchváceni. Také v Tanzanii je situována jedinečná scenérie přírody, chráněná území zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Jmenujme NP Kilimandžáro, kamenné město Zanzibar či skalní malby v Kondoa. V jezeře Manyana se to hemží obrovskými hejny plameňáků. Skutečným fenoménem jsou Seychelské ostrovy umístěné v Indickém oceánu. Nachází se zde atol Aldabra s největším výskytem obřích želv, proto patří na seznam UNESCO. Na ostrově roste obří palma s plody vážícími až 20 kg.

 

Západní Afrika – nejexotičtější

Značně populárním státem je Senegal, protože do něj nepotřebujeme vycestovat s vízem, pokud zde nechceme pobývat déle než tři měsíce. Turisté mají v lásce Malé pobřeží, které je situováno v božské krajině M´bour, pouhých 70 kilometrů od Dakaru. Nutno říci, že západní Afrika nepatří k nejšťastnějším dovolenkovým volbám, přesto začíná mít větší potencionál.

 

Kde jsou nejkrásnější přírodní a kulturní památky?

Často se skloňuje Delta Okavango, unikátní ekosystém zaplavovaného území delty řeky Okavango a jezera Ounianga v Čadu. Je to vlastně osmnáct jezer propojených mezi sebou v srdci pouště Sahara. V Etiopii spatříte skalní chrámy ze 13. století, opevněné město a rezidenci panovníků Fasil Ghebbi i šperky NP Simien. Nádherný pohled nabízejí pevnosti a hrady Ghany a tradiční obydlí Ašantů. Pouhých 120 kilometrů od Johannesburgu se nachází největší meteorický kráter Vredefort. Kongo je pokladnicí přírody, najdete zde nespočet národních parků a přírodních rezervací. Na Madagaskaru se pokocháte pohledem na krasovou oblast a mangovníkové bažiny Tsingy de Bemaraha. Mali vám představí Djenné, prastaré město, útes Bandiagara i hrobku Askia. Kroky turistů vedou také do opevněného města Mosambik. Nevídaný zážitek slibuje pohled na Namibijské písečné moře a kresby z dávných dob. Senegal překvapí ptačí rezervací v deltě řeky Senegal i kamennými kruhy v podobě sloupů. Zimbabwe ohromí obrovským národním památníkem Khami z 16. století.

Afrika? Rozhodně ano

Afrika je světadíl plný možností, stačí si jen zvolit svého favorita a vydat se za dobrodružstvím i relaxací, rozhodně to stojí za to!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image