Nový trend ve výchově dětí – vezměte je na cestu

Časy, kdy se cestování odkládalo, až děti odrostou, jsou dávno pryč. Dnes to platí spíše naopak. Cestujte, dokud jsou děti malé!

Stále více rodin s malými dětmi křižují se svými autokaravany a obytnými vozy nejen evropské silnice. V zimě směřují zpravidla na jih, v létě směrem opačným. Tento trend je rozšířený hlavně mezi Francouzi a Němci, ale propadají mu již i české a slovenské rodiny a potkáte i rodiny ze Španělska, nebo třeba Itálie. Na otázku v čem vidí přednosti této výchovy, vám všichni odpovědí více méně stejně. Pro děti v předškolním věku je důležité, aby trávili co nejvíce času se svými rodiči, a to samé platí i naopak. Děti se na cestě naučí velmi rychle se zorientovat v neznámém prostředí a s naprostou samozřejmostí reagovat na nové situace a různé kulturní odlišnosti. Navíc si v raném věku velmi nenásilným způsobem osvojí základy různých cizích jazyků.

 

Chcete se také přidat, ale zdá se vám to nereálné?

Ačkoliv se mnohým může zdát, že podniknout něco takového je naprosto nereálné, na dlouhodobou cestu s dětmi se může vypravit prakticky každý. Na počátku je vždy zásadní rozhodnutí. Rodiče, kteří se vydají se svými dětmi na cesty, musejí počítat s tím, že přeruší svoji dosavadní práci a možná se k ní již vůbec nevrátí. Vše ostatní je už velmi snadné. Sbalí se to nejnutnější do autokaravanu, nebo do větší upravené dodávky a vyjede se. Jestli jste schopni trávit delší dobu v takovém stylu, poznáte velmi brzy. Zpravidla máte jasno během dvou, tří týdnů. Platí jedno zásadní pravidlo – děti jsou spokojené, když jsou spokojeni jejich rodiče. Během velmi krátké doby sami zjistíte co je nezbytně důležité a jak málo vlastně potřebujete.

 

Největší úskalí jsou finance, aneb jak na to

Nic není zadarmo a tak je samozřejmě financování vašeho života na cestě tím největším úskalím. Pokud zrovna nepatříte k té zanedbatelné menšině lidí, kteří žijí z nějaké renty, něco dělat zkrátka musíte.

Že čas jsou peníze, je dávno známá věc. Podívejme se však na to z opačné perspektivy. Pokud máte dostatek času udělat si co nejvíce nezbytných věcí sami, nemusíte za to platit jiným. Důležité je snížit náklady na minimum, protože čím méně času strávíte vyděláváním peněz, tím více ho můžete věnovat dětem. A to je právě to, oč tu běží.

Ti, kteří si našli výdělek, ke kterému potřebují jen připojení k internetu, mají samozřejmě vyhráno. Pokud bydlíte ve vlastním, zkuste svoji nemovitost dočasně pronajmout. Jde o hojně využívaný zdroj příjmu mezi lidmi na cestě. Financovat svůj život na cestě můžete samozřejmě i z úspor. Pro začátek je to jistě dobrá varianta, ale dříve či později si budete muset nějaké příjmy stejně zajistit.

Výhodou je, když dobře ovládáte nějaké řemeslo. Pro krátkodobé a nárazové výdělky na cestě se uplatní hlavně kuchaři, číšníci, zedníci a údržbáři. Uplatnění naleznou ale i zahradníci, nebo ti, co jsou zkrátka šikovní na všechno.

Stále ještě narazíte na sezónní práce, hlavně v zemědělství, které sice nebývají placené zrovna královsky, ale příjem to je. Když si takových prací domluvíte několik do roka, na různých místech a v různých zemích, můžete tak pokrýt své náklady na neomezenou dobu a přitom stále cestovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image