Pražské podzemí známé i neznámé
Z pražského podzemí, které je nesmírně bohaté, je bohužel přístupná jen malá část. I ta ovšem stojí za to. Představujeme vám čtyři zajímavá místa pod povrchem české metropole, do kterých se lze dostat.
Katakomby pod kostelem
Katakomby pod kostelem Panny Marie Vítězné na Malé Straně kdysi ukrývaly víc než tři sta pochovaných řádových bratrů i sester i šlechticů. Jejich těla vlivem dobré cirkulace vzduchu přirozeně mumifikovala.
Katakomby nechal vybudovat roku 1630 Řád bosých karmelitánů. Pod celým kostelem se nachází rozsáhlá krypta délky 67 metrů. Později se propojila s přilehlými chodbami a dalšími prostory, kam se pohřbívali i obyčejní farníci.
Dnes už zde najdeme jen několik mumií v nových zinkových rakvích. Vstup do katakomb se nachází za oltářem a oficiálně jde o místa veřejnosti nepřístupná. Po uctivé domluvě s řádovými sestrami je ovšem někdy jednotlivci nebo dvojici vstup umožněn.
Vyšehradské kasematy
Pod pražským Vyšehradem najdeme kasematy z poloviny 17. století, které měly sloužit – nikdy k tomuto účelu využity nebyly – pro vojenskou posádku jako úkryt před palbou děl. Byly zpočátku budovány společně s pevností v letech 1653 – 1678, později rozšířeny francouzskými vojáky.
Existuje plán vyšehradských kasematů na podrobném plánu pevnosti z roku 1889. Podle této vojenské mapy tvoří údajně podzemí Vyšehradské pevnosti několik izolovaných celků a je mnohem rozsáhlejší než to, do kterého se dá dnes dostat, nicméně pokud tomu tak skutečně bylo, podstatná část bude zřejmě dnes už zasypána.
Přístupné chodby měří asi 1 km a vedou mimo jiné do podzemního sálu Gorlice. Obdivovat zde můžeme originály soch z Karlova mostu. Vstup najdeme u Cihelné brány, otevřeno je denně, leden – březen, listopad – prosinec 9.30 – 17 hodin; duben – říjen 9.30 – 18 hodin.
Podzemí Staroměstské radnice
Staré město pražské bylo mnohem níže položeno, než je dnes. V některých místech činí rozdíl až úctyhodných 8 metrů. Kvůli záplavám byl terén uměle zvýšen, takže se z mnoha přízemních prostor stalo podzemí. Několik desítek takových domů se dodnes dochovalo. Přesně to se stalo i ve Staroměstské radnici, v jejímž dnes už podzemí můžeme obdivovat například románský sál z 12. století.
Otevřeno je celoročně a denně, od 9 do 19 hodin. Pouze v pondělí se otvírá až v 11 hodin. Projít se dá i do gotických částí sklepení.
Na Staroměstském náměstí najdete mnoho příležitostí například se dobře najíst. Zkuste třeba Nuance Restaurant, který patří poměrem ceny ku kvalitě jídla mezi nejlepší restaurace na Praze 1.
Muzeum Alchymie
Při rekonstrukci jednoho z nejstarších domů v Praze v Haštalské ulici s číslem popisným 1 po záplavách v roce 2002 byly objeveny rozsáhlé podzemní prostory a pozůstatky alchymistické dílny, v jejichž části zpřístupněné pro veřejnost nyní najdete muzeum alchymie.
Kromě samotných základů alchymie si uděláte představu o tom, jaká podzemní síť dříve spojovala historická sklepení ve městě. Katakomby, některá zasypané, odsud vedou až na Staroměstské náměstí. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.
Pokud nejste místní a chcete objevovat Prahu i na povrchu, neváhejte využít hotel v samém srdci hlavního města. Hotel Rott na Praze 1 vyniká nádherným ubytováním, kvalitním odpočinkem a jedinečnou polohou. Václavské náměstí, Karlův most a další důležité pamětihodnosti budete mít přímo na dosah ruky!