Na řeckých plážích a ulicích loni skončilo 3500 tun cigaretových nedopalků
Téměř 22 miliard cigaretových nedopalků o celkové hmotnosti 3500 tun. Takové množství jich bylo na řeckých plážích a ulicích nalezeno jen za minulý rok. Postarali se o to především turisté – a místním se to logicky vůbec nelíbí. Rapidně se zde totiž zhoršuje životní prostředí, toxické látky z cigaret pronikají do půdy a vody.
Je to přitom už sedm let, co v Řecku platí zákaz kouření. Řadě turistů to však nijak nevadí a cigaretové nedopalky odhazují v podstatě kamkoli. Polovina z uvedených 22 miliard byla v loňském roce nalezena přímo na plážích.
Otravy ryb a mořských ptáků
Problémem je však také to, že turisté nedopalky hází i do moře. Dochází tak k neustálému znečišťování vody, ale také k otravám ryb a mořských ptáků.
Odpadky sbírá doktor
Na zamoření Řecka cigaretovými nedopalky aktivně upozorňuje například řecký doktor Dillian Cowes. Ten burcuje úřady, aby přijaly potřebná opatření a s neukázněnými kuřáky zatočily. Zároveň vyzývá kuřáky, aby v případě, že opravdu musí na zakázaných místech kouřit, nedopalky alespoň nashromáždili a poté vyhodili do koše. Ve volném čase pak doktor Cowes chodí na pláž, kde odpadky sbírá.
Problém mají i další města
Řecko ale není jediné, kdo musí tyto problémy způsobené převážně turisty řešit. Například v Paříži skončí na zemi 350 tun nedopalků ročně. A to i přesto, že zde za jejich odhození hrozí vysoké pokuty. Pokud zákaz porušíte, může vás to stát 68 eur, tedy zhruba 1850 korun. Pařížská radnice navíc město vybavila dalšími 30 tisíci odpadkových košů.
Vysoké pokuty
Za odhozené nedopalky si budete muset sáhnout hluboko do kapsy i na silnicích v Rakousku, kde je pokuta vyčíslena na 72 eur, tedy asi 2000 korun. Přímo ve Vídni pak za tento přestupek zaplatíte dokonce 1000 eur, což je v přepočtu asi 27 tisíc korun.