Thajsko – Bangkokské chrámy z řeky Chayo Phraya

Téměř devíti milionové thajské hlavní město se rozkládá ve střední oblasti státu. Pulzující město plné nočního života, pouličního jídla a nekonečných trhů, to je Bangkok. Podívejme se na asijskou metropoli z jiného pohledu. Z řeky Chayo Phraya, v jejíž deltě se město rozkládá. Protože se v celém Bangkoku nachází okolo pěti set chrámů, thajsky Wat, můžete si libovolně vybrat, které navštívíte. My se na ně podíváme rovnou z řeky, která poskytuje netradiční cestu, jak je spatřit.

 

Vlajky čtyř barev

Vidět Bangkok z loďky není žádný problém. Na řece operují Chayo Phraya Express Boats, které jsou rozdělené podle barev vlajek – modrá, oranžová, zelená, žlutá a bez vlajková – lokální. Před naskočením na palubu si pečlivě zjistěte, kde která zastavuje.

Plavidlo s modrou vlajkou, Blue Flag Chayo Phraya Tourist Boat, je určeno pro turisty. Zastaví vám u největších turistických atrakcí a dostanete i doprovodný komentář. Celodenní lístek vyjde na 150 TBH, cena jedné jízdy je 40 TBH. Lodě s oranžovou vlajkou, Orange Flag Boats, operují každý den a jedna jízda stojí 15 TBH. Od pondělí do pátku jezdí lodě se zelenou nebo žlutou vlajkou, Green Flag Boats a Yellow Flag Boats, kde se ceny odvíjí od ujeté vzdálenosti. Všechny potřebné informace najdete na internetových stránkách společnosti Chayo Phraya Express Boat.

Tak a teď už stačí jen nasednout na loď a vyrazit na výlet po jednom z mnoha úseků řeky o délce 372 kilometrů.

 

První záchytný bod

Prvním molem a zároveň prvním záchytným bodem pro začátek plavby je molo N33 Pakkret umístěné za mostem Rama IV Bridge. Hned při proplutí první zatáčkou můžeme vidět dva chrámy. Menší Wat Sanam Nuea na břehu levém a Wat Poramaiyikawas, který je známější a pyšní se zajímavou nástěnnou malbou uvnitř budovy.

Další buddhistický chrám, Wat Tamnak Tai Pier, patří svou velikostí k těm menším. Nicméně to vynahrazuje svou krásou a klidem. Určitě stojí za povšimnutí. K neméně pohledným chrámům patří i Wat Khae Nok stojící na levém břehu řeky. Podplujeme most Phra Nangklao Bridge a pár metrů za ním spatříme Wat Sai Ma Tai.

 

Most s nezapamatovatelným názvem

Druhý most na naší cestě nese jméno Maha Chesadabodindranusorn Bridge. Jedná se o most nový, jehož výstavba začala roku 2012 a kvůli dlouhé pauze byl dokončen až roku 2016. Na pravém břehu se můžete pokochat pohledem do zelených zahrad parku Chaloem Kanchanaphisek Park a nedaleko za ním pak výhledem na Wat Chaloem Phrakiat Worawiharn, chrám postavený na počest matky a prarodičů krále Rama. Posledním malým chrámečkem před třetím mostem je Wat Salak Tai, který je opravdu malý a stojí na samém okraji břehu řeky.

Jedinou památkou viditelnou z Chayo Phraya mezi mosty Rama V Bridge a Rama VII Bridge je Wat Kherma Phirataram Pier.

 

Chvilka klidu

Nedaleko za mostem Rama VII Bridge se na levém břehu ukáže Wat Soi Thong z roku 1851. Na prohlídku se dostanete z mola N22 Bang Po Pier a odtud už je to jen několik minut chůze k chrámu. Nenarazíte zde na davy turistů, což v chaotickém Bangkoku určitě oceníte. K trochu méně známé památce patří je o pár metrů vedle stojící Wat Kaew Fah Chulamanee.

Další dva chrámy, které byste neměli minout, stojí hned před mostem s názvem Krung Thon Bridge. Jsou to Wat Thepakorn na pravém břehu a Wat Ratchaphatikaram na břehu levém. V těsné blízkosti za mostem po pravé straně pak stojí malý Wat Phakhininat.

Wat Rachathiwat Ratchaworawihan a Temple Rajathiwas Cathedral. To jsou dva bílé buddhistické chrámy jen pár metrů od břehu. Také se neřadí mezi turisticky nejnavštěvovanější místa, ale rozhodně stojí za návštěvu a načerpání klidu. Dalším malebným místem je Wat Thewarat, kde opět nenarazíte na množství cestovatelů.

Na následujícím úseku cesty nastává chvíle pro pozorování života v okolí řeky s proplutím pod dvěma mosty Rama VIII Bridge a Phra Pin Klao Bridge.

 

Smaragdový Buddha

Vjíždíme do srdce starého Bangkoku, kde se na pravém břehu tyčí Wat Rakangkositaram Woramhavian, typický svými pěti zvony, kterými v minulosti král nahradil původní zvon přemístěný do Wat Phra Kaeo. Jeho soused schovaný na protější straně je věhlasný Grand Palace s již zmíněným Wat Phra Kaeo ukrývající sochou smaragdového Buddhy. Další z hojně navštěvovaných chrámu v srdci metropole je Wat Arun neboli Chrám Úsvitu, který patří do trojice nejstarších chrámu města. Z lodě uvidíte osmdesát metrů vysoký práng zdobený nádhernými mozaikami a z jeho vysoko položené terasy dohlédnete až na Wat Pho a Wat Phra Kaeo.

 

V pořadí již devátý most na této trase je Memorial Bridge, pro thajské obyvatele známý pod názvem Phra Phuttayotfa Bridge. Most spojuje městské části Phra Nakhon a Thonburi a byl vybudován k památce stopadesátého výročí Chakri dynastie a založení Bangkoku. Následuje most King Taksin Bridge typický velkou mezerou mezi oběma jízdními pruhy, která byla později využita pro vybudování tratě pro vlaky.

Nedaleko mola Central Pier ve čtvrti Sathon se nachází zajímavý chrám Wat Yannawa s čínskými prvky. Na první pohled vás upoutá jedinečný tvar čedí a viháru připomínající loď. Další dvě buddhistické památky tyčící se na břehu řeky Chayo Phraya jsou Wat Worachayawas a Wat Ratcha Singhorn. Jedním z větších a turisticky známějších je Wat Sawetachat, který v průběhu minulosti několikrát změnil své jméno.

Jízda končí u mostů Rama III Bridge a Bangkok Bridge, před kterými se nachází poslední molo NS 4 Rajburana. Most Rama III Bridge, známý i pod názvem New Krungthep Bridge, byl vystavěn z důvodu odlehčení dopravy na sousedním padacím mostě a byl dokončen roku 1999.

 

To se musí zažít…

Mnoho méně známých a krásně zdobených památek, které spatříte na plavbě po řece Chayo Phraya, se vám určitě vryjí do paměti. Vytvoří tak nezapomenutelný zážitek ze světoznámé asijské metropole Bangkoku.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image