Tradiční anglické pokrmy
Anglická kuchyně se v dřívějších dobách rozhodně nemohla srovnávat s francouzskou či italskou, protože se podávala ve většině případů dost těžká masitá jídla se spoustou zeleniny a nechyběly ani ryby. To vše zalité pořádnou dávkou omastku. V dnešní době sice stále frčí typické anglické pokrmy, přesto však do jisté míry udělaly prostor jiným světovým kuchyním, jako je např. italská, mexická, indická atd.
Co se týká vlivu na mezinárodní kuchyni, tak Británie se stala vzorem díky vydatným snídaním, čaji o páté a vynikajícím moučníkům. Velmi vyhledávané je také rychlé občerstvení, či spíše jídlo do ruky, které si největší přízeň získalo díky rybě s hranolky (tzv. Fish & chips), dále se těší oblibě sendviče a cornwallské pirohy.
Tradiční anglická snídaně
Jak jsem již zmínila, je velmi vydatná a to doslova. Tvoří jí toast s máslem a džemem, smažená (míchaná) vajíčka, slanina, klobásy, opečené rajče, žampiony, fazole v tomatové omáčce a malý bramborák (tzv. hash brown). V některých oblastech se podává i tzv. black pudding, který vypadá jako kolečko jitrnice. Dnes si řada lidí obměňuje některé ingredience a nahrazuje je mlékem, cereáliemi, džusem, kávou atd. Klasickou anglickou snídani připravují Britové většinou jen o víkendech.
Anglický oběd
Tradiční plnohodnotné obědy se stejně jako snídaně dodržují o víkendu, protože studenti a pracující upřednostňují většinou studený oběd. Typické jsou studené sendviče s rozmanitými přílohami, dále chipsy se sladkou limonádou.
Teplým jídlům kraluje ryba a hranolky (Fish & chips), plněné brambory (Jacked potatoes), jejichž náplň tvoří ryba s majonézou nebo fazole v tomatě. Typická jsou carvers, což jsou levná a rychlá jídla, která tvoří různé druhy masa, podávaná s bramborami a pečenou či vařenou zeleninou.
Tradiční je i anglický pudink, ovšem není to ten sladký jako u nás, tento je nejčastěji zeleninový nebo masový. Tento pudink vypadá jako tuhá směs v mnoha chutích a kombinacích.
Oblíbená anglická svačinka
Spousta lidí se sice snaží o trochu zdravější životní styl, přesto se stále drží tradičních sušenek (jsou to typické domácí sušenky, kterým se říká Čokoládové digestives), čokolády a bramborových lupínků (smažené crisps nebo také chipsy), ty se konzumují přímo ze sáčku.
Odpolední čaj
Odpolední čaj je tradice dodržovaná dodnes. Podává se obvykle indický či cejlonský s mlékem a cukrem či bez něj. Někdo pije i čínský a bylinkový. K tomu se servírují sendviče plněné rybí pomazánkou a okurkou. Na jihozápadě Anglie se ještě přidávají koláčky s džemem a smetanou, případně lívance a toasty. Vše se zakončuje ovocným koláčem nebo piškotovou bábovkou s džemem, a také čokoládovým větrníkem.
Večeře
V Anglii je to hlavní a hlavně teplé jídlo. Typický je třeba steak, uzená šunka s bramborovou kaší, jehněčí či hovězí mleté maso s kaší, listové těsto s masovou a zeleninovou náplní a omáčkou. Ale také třeba párky, které se zapečou do slaného palačinkového těsta nebo Suen dumpling, což je hovězí maso s omáčkou a britskými knedlíky. Moderní doba ovšem zkazila i jindy dokonalé Angličany, a tak se na jejich večerním jídelníčku objevují čínské nudle, rýže, curry, tortilly, pizza a další zahraniční pokrmy.
Anglická tradiční jídla
• Shepherds Pie – Jehněčí mleté maso a zelenina pokrytá bramborovou kaší
• Cottage Pie – Hovězí mleté maso a zelenina pokrytá bramborovou kaší.
• Gammon Steak with egg – Uzená šunka s volským okem.
• Bubble Squeak – Zapečené brambory s kapustou a zbytky z předchozích jídel.
• Bangers and Mash – Párky s bramborovou kaší.
• Pies – Obdoba plněného listového těsta s masem, zeleninou a omáčkou.
• Toad in the hole – Párky zapečené v palačinkovém těstě.
• Beef Stew and Suet Dumplings – Omáčka s hovězím a knedlíky.