Výlet na lodi – po stopách chorvatských ostrovů

Chorvatských ostrovů je více a výlety lodí jsou vždy super zážitkem. Například vyhlídka na krásné ostrovy Kornati, kterou lze vidět z vrcholu ostrova Smokvica, patří k nejhezčím zážitkům na Jadranu. Kornati je často vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků. Možnosti ubytování na ostrovech jsou omezené, a proto je většina výletníků odkázána na jednodenní plavby lodí. Ty převážně vyplouvají z nedalekého ostrova Murter. Nejlepší způsob poznání Kornatských ostrovů je z přídě plachetnice nebo motorové jachty. Loď vám dá svobodu zakotvit v některé z mnoha překrásných zátok, kde lze objevovat divoké vnitrozemí ostrovů, pozorovat krásné vyhlídky a užívat si klid a pohodu, když odplují výletní lodě.

 

Nejhezčí vyhlídka

Nevšední krásu lze pozorovat po vyplutí ze Šibeniku a proplout kolem prvního ostrova v parku. Lze ale vyplout i z bližší maríny Hramina na ostrově Murter. Ostrovů je zde asi 150. Plout můžete kolem ostrovů Tijat, Zmajan či Kaprije a zakotvit v zátoce na ostrově Smokvica. Výrazný ostrov leží na jihovýchodním okraji parku a výletní lodě sem nezajíždějí. I proto je to jedna z mých oblíbených zastávek na Kornatech. Z vrcholku ostrova se otevírá nádherný výhled. V zátoce Lojena najdete pár malebných domků, restauraci i molo. Kornatské souostroví je z vrcholu nádherné.

 

Ostrovy pirátů

Největší ostrov Kornat dal jméno celému souostroví i národnímu parku. Uvidíte zde ovce a linie kamenných zídek dělící pastviny. Kornatské ostrovy bývaly kdysi zalesněné, ale lesy byly vypáleny pro pasení ovcí. V minulosti využívali zdejší labyrinty ostrovů a zátok piráti ukrývající se zde v krytých zátokách s bezpečným kotvení svých lodí. Na ostrově Mana můžete dodnes vidět kulisy z pirátského filmu natáčeného v roce 1959.

Bezpečné kotviště jachtařům může poskytnout i komfortní marína na ostrově Piškera. Ostrov Levrnaka s krásnými zátokami pro kotvení vás pohostí v tradiční restaurací se specialitami z ryb a jehněčího masa. Koupání v některých zátokách připomíná Karibik. Na pravém břehu ostrova Kornat je byzantská věž Tureta z 6. století, kam lze vystoupat za nádhernými výhledy. Za zastávku stojí i ostrov Katina. Unikátní slané jezero Mir najdete na ostrově Dugi Otok, kam mořská voda proniká přes četné pukliny ve vápenci a díky své mělkosti a odpařování je zde voda v mnohem slanější a teplejší než v moři. Pár stovek metrů od jezera jsou jedny z nejvyšších útesů na Jadranu Grpaščak, kde bílé skály padají do hloubky 160 m a z jejich hrany jsou vidět delfíni nebo orli. Výlet po Kornatských ostrovech stojí za to, ať už jedete výletní lodí nebo na plachetnici.