Vznik amerického dolaru v Čechách

Jáchymov, více než 500 let staré městečko v Krušných horách, je dnes domovem pouhých tří tisíc obyvatel. Jak je možné, že právě zde vznikla nejznámější měna světa, a proč se u nás platí korunou?

Město plné vzestupů a hlubokých pádů, ale také město plné výjimečnosti a bohaté historie, to vše je lázeňské město Jáchymov. V dobách své slávy, kdy byl Jáchymov velkým nalezištěm stříbra a zažíval celosvětový rozkvět, to bylo dokonce druhé nejlidnatější město České republiky!

Michal Urban, ředitel neziskové organizace Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, přiznává, že ani většina místních o historii města a jeho důležitosti nemá tušení. Přesto město jako Jáchymov, proslulé těžbou uranu, nemá ve světě obdoby. Nedávno se Jáchymovsko dokonce proslavilo zapsáním na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO díky své jedinečné „Hornické kulturní krajině Krušnohoří.“


Americký dolar

Americký dolar, jaký známe dnes, je nejvíce rozšířenou měnou na světě. Více než 60 % celosvětových rezerv drží jednotlivé centrální banky v dolarech. Od ropy a zlata, až po tržby za filmy, se vše udává v dolarech. Dolarem zaplatíte celkem v 31 státech, které ho přijaly jako oficiální měnu nebo ji alespoň pojmenovalo podle dolaru.


Výjimečná kvalita

Od 16.století v Jáchymově začala těžba stříbra a s ní i ražba jáchymovských tolarů, které vystřídaly pražské groše. Tolar se nicméně mohl chlubit neobyčejnou kvalitou díky vysokému obsahu stříbra. Vyrobený tolar měl údajně až 94 procent stříbra a byl velmi oblíbeným platidlem na evropských trzích.


Tolar = Dolar

Tolar se postupně rozšířil po celém světě, zejména díky obchodu s kávou mezi Evropou a zámořskými koloniemi. V celé řadě států vznikaly podobné stříbrné mince s označením tolar, který se postupem času v Americe zkomolil na dolar. V USA se oficiální platí dolarem od roku 1785.


Proč se u nás platí korunou?

Korunová měna byla založena v habsburské monarchii v roce 1892 a ukončila tedy ražbu tzv. nového krejcaru. Jejich zavedení byla reakce na otevření zlatých dolů v USA během zlaté horečky. Název koruny vznikl z německého slova Krone, latinsky označované jako corona. Po rozpadu monarchie byla ČSR jediná země, která si ponechala korunovou měnu. Koruna česká, kterou platíme dnes, vznikla v roce 1993 po rozdělení Československa. Jak dlouho nám ještě vydrží?