Žebříček nejlepších měst pro život

Rok se s rokem sešel, jsme zase o něco starší, ale také moudřejší, protože známe výsledky jubilejního desátého ročníku Economist Intelligence Unit’s 2017, ve kterém najdeme nejlepší a nejhorší město pro život.

Jedná se o 140 destinací, které jsou hodnoceny v pěti kategoriích – zdravotní péče, kultura a životní prostředí, stabilita, infrastruktura a vzdělání.

 

Prvních 10 míst nezaznamenalo žádnou změnu

I po roce si můžeme říct, že nejlépe se žije v australském městě Melbourne, které obdrželo nejvíce kladných bodů – 97,5 ze 100 možných.

Vítěz z daleké Austrálie může dát za pravdu kritikům našeho kontinentu, ale není tomu tak, protože hned v těsném závěsu se umístila Vídeň, která ztrácí pouhou jednu desetinu bodu. Pomyslné stupně vítězů uzavírá kanadské město Vancouver.

 

 

Velký pokles zaznamenal Manchester

Loňské umístění nedokázal obhájit Manchester, který se nachází na 51. místě, klesl tak o 8 příček níže. Velkou zásluhu na tom má teroristický útok na koncertu popové zpěvačky Ariany Grande, který se konal letos v květnu.

Teroristické útoky v celkovém hodnocení nedopadly pouze na Manchester, pohoršilo si také město Stockholm, které se nachází na 26. místě.

 

Nejhůře se žije ve válkou sužované Sýrii

Poslední místo obsadilo město Damašek a není se čemu divit. V hlavním městě Sýrie, které je sužované válkou, by asi nikdo z nás žít nechtěl. Dolní pětku uzavírají Lagos, Tripolis, Dháka a Port Moresby.

 

Praha poráží Bratislavu

Jak si však stojí naše hlavní město a sousední státy? Praha se nachází v lepším průměru tabulky, přesněji na 59. místě. O dost lépe je na tom náš západní soused Německo, kterému v žebříčku figuruje hned pět měst. Nejlépe je na tom Hamburk na 10. pozici, následuje ho Frankfurt a Berlín na společné 21. pozici. Mnichov moc nezaostává a obsadil 24. místo. Německý žebříček pak uzavírá Düsseldorf na 32. místě. Praha však poráží 63. Bratislavu a 65. Varšavu. Jasný vítěz v tomto mini souboji je již zmiňovaná Vídeň, která obsadila 2. místo.

 

Každý to vidí trochu jinak

Jak už to tak bývá, tak takových žebříčků je mnoho. Každý z nich má jiné priority a hodnotí odlišné kategorie.

V žebříčku Mercer’s 2017 Quality of Living Ranking, který byl zveřejněn v březnu, vyhrála Vídeň. Zajímavostí je, že město Melbourne se neumístilo ani v první pětce, kterou uzavírají města Curych, Auckland, Mnichov a Vancouver.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Enter Captcha Here : *

Reload Image