Slovinský národní pokrm žlikrofi

Slovinská kuchyně je obecně ovlivněná sousedními státy. Italská pizza nebo rakouský smažený řízek si zde bezpochyby můžete dát téměř v každé restauraci. Existuje však i celá řada národních jídel, kterými se stát pyšní. Například v západní části Slovinska, kde se stékají řeky Idijca a Nikova, si zaručeně mohou přijít na své milovníci dobrého jídla a pití. V hornaté oblasti se nachází městečko s názvem Idrija a právě odsud pochází pokrm zvaný „žlikrofi“. Místo je také proslulé výrobou krajek. Po téměř pět století se zde těžila ruda a rtuť. Od roku 2012 je město zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vraťme se ale k naší specialitě. Slovinské žlikrofi se řadí mezi národní pokrm a Slovinci jsou na jeho přípravu náležitě pyšní. Jídlo se chutí i vzhledem podobá italskému pokrmu ravioli. Nelze je však považovat za identické. Příprava těchto těstovinových taštiček plněných bramborami s opečenou cibulí a slaninou si od kuchaře vyžádá patřičnou dávku času. Jídlo se totiž připravuje v několika etapách. Zvláště, když děláte pokrm poprvé, počítejte s časovou náročností. Výsledek však stojí za to! Pojďme se teď podívat, jak slovinské žlikrofi připravit z pohodlí domova.

 

Na přípravu těsta budeme potřebovat:

•   300g hladké mouky

•   2 vejce

•   olej

•   vodu nebo mléko

 

Na přípravu náplně si přichystáme:

•   500g oloupaných brambor

•   50g umleté vepřové slaniny

•   50g cibule

•   Čerstvou majoránku

•   sůl

•   pepř

 

Postup:

Z mouky, vajec, vody a oleje si uděláme těsto. Kdo má radši, přidá k mouce mléko místo vody. Vypracované těsto musíme nechat odležet, ideálně v chladu. Počítejte přibližně s půl hodinou. Můžete však těsto nechat odpočinout i delší dobu. Mezitím si dáme vařit brambory.

Poté přistoupíme k přípravě náplně. Na pánvi necháme opražit slaninu. Až se z ní vypeče tuk, přidáme najemno nakrájenou cibuli. Opečeme dozlatova. Uvařené brambory ještě za tepla rozšťoucháme na kaši a přidáme do nich opraženou slaninu s cibulkou. Chuť směsi výrazně obohatí čerstvá majoránka. Vše důkladně promícháme, aby došlo k propojení jednotlivých ingrediencí.

Těsto si rozválíme podobně jako na nudle. Následně ho nakrájíme na čtverce 2×2 centimetry. Klidně i větší. Ty pak poklademe směsí. Naplněný čtverec si srolujeme a po stranách přitiskneme k sobě, aby se těsto opět spojilo a uzavřelo v sobě bramborovou směs. Tradiční slovinské žlikrofi mají tvar tzv. kloboučků. To v praxi znamená, že naplněný čtverec vždy uprostřed po srolování promáčkneme dvěma prsty. Záleží čistě na vás, jakou techniku zvolíte. Takto naplněné taštičky vhodíme do vroucí vody. Nezapomeňte je přikrýt pokličkou. Hotové žlikrofi vám vyplavou na povrch. Podávat je můžete s osmaženou cibulkou a slaninou ještě i na povrchu. Čerstvá majoránka dodá pokrmu aroma a oživí vzhled na talíři.

 

S čím podávat:

Slovinci podávají žlikrofi buď samovolně, nebo k masu s rajčatovou omáčkou. Ideálně se hodí ke králičímu nebo skopovému. Je to poměrně dost vydatná porce, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Slovinci se podobně jako jiné slovanské národy nevyhýbají konzumaci masa. Jedí ho poměrně dost. Netradiční zajímavostí, kterou můžete legálně na Slovinsku zakoupit, je medvědí maso. Naopak, namísto kuřecího zde častěji narazíte na husu či krocana. V sezónním období Slovinci připravují zvěřinové hody. Na své si přijdou i vegetariáni, kteří si mimo jiné mohou slaninu zaměnit za dušenou zeleninu nebo ji úplně vypustit a dát si ji ke slovinským žlikrofům jako přílohu.