„Koupat se v termálním pramenu a sledovat polární záři. Nepopsatelné,“ hodnotí své zážitky z Islandu Dávid Varga

Země, ve které skotačí polární záře a skřítkové! Cestovatelské kino se v úterý 11. února v pražském Kině Lucerna vydá do země ohně a ledu, která nikdy nepřestane udivovat. Návštěvníky naladí na životní rytmus, který určují nekonečná lávová pole, nezbedné sopky, stovky vodopádů a tisíce ovcí, …, a samozřejmě trollové, kteří neradi vidí, když jim postavíte přes obyvák silnici.

V průvodu cestovatele Dávida Vargy si vychutnáte záběry na ikonické, ale i méně známé oblasti Islandu z ptačí perspektivy. Dávid Varga přidá i pár zajímavostí o tom, jak se na tomto magickém ostrovu žije a jak ho procestovat za málo peněz.


Island se těší popularitě, a to hlavně ve spojitosti s hudbou. Co je na Islandu podle vás přitažlivé?

Přírodní termální prameny. Na Islandu je hromada míst, kde se dá vykoupat ve vodě horké od přírody. Představte si, že uprostřed hor anebo na konci dlouhé prašné cesty narazíte na horkou řeku anebo jezírko s termální vodou, kde se můžete vykoupat zdarma a jak dlouho chcete. A klidně i v noci a pozorovat přitom polární záři. Nepopsatelné.


Jak dlouho jste byl na Islandu?

Byl jsem tam už desetkrát. Nejprve tři měsíce na pracovní stáži a potom na kratší návštěvy, většinou tak na deset až patnáct dní.


Jaká místa byste turistům doporučil?

Informací o Islandu je dnes obrovské množství na internetu, včetně do tečky nachystaných itinerářů, které zahrnují nejznámější islandské vodopády, ledovce, sopky anebo útesy. Co já osobně považuji za islandské „must-see“, jsou ledovcové laguny Jokulsarlón a Fjallsarlón.


A co byste jim dali jako užitečné cestovatelské tipy, na co se dopředu připravit?

Předpokládám, že většina návštěvníků tam bude kempovat stejně jako my, a proto bych apeloval na kvalitní spacák s komfortní teplotou alespoň pět stupňů, ale ideálně nula stupňů. I v létě nám totiž ve vnitrozemí párkrát mrzlo, je proto třeba s tím počítat. Druhý tip se týká předpovědi počasí. Na Islandu je počasí obávaný živel, ale zároveň tu fungují něco jako „mikroklimata“ a dost často jsme byli svědky toho, že na jednom místě běsnila vichřice, ale „za rohem“, tedy přibližně 50 km dál, svítilo sluníčko. Proto je dobré pravidelně sledovat předpověď počasí (mně pro Island funguje skvěle yr.no) a upravovat si podle ní plán na každý den.


S Islandem se pojí i různé bajky anebo magické příběhy. Které jsou podle vás zajímavější anebo nejsurreálnější?

Přiznám se, že i když vím, že tyto ságy, jak jim říkají místní, jsou velmi populární a je jich hodně, já žádnou neznám. Já chodím na Island kvůli unikátní přírodě a jmenovaným termálním pramenům (úsměv).


Dávid Varga

Dávid je fotograf, cestovatel a dobrodruh, který se v rámci svých cest zamiloval do Islandu a tento magický ostrov navštívil celkem už 10krát. Focení a cestování se věnuje víceméně jen ve volném času vedle náročné práce ve finančním odvětví, i proto v rámci svých cest vyhledává opuštěná místa a panenskou přírodu, jako například právě na Islandu anebo v severním Norsku.