Banica – klasický bulharský slaný koláč
Bulharská kuchyně je velmi lehká, chutná a pestrá. Je známá tím, že se všechny pokrmy připravují jednoduše. Dá se říci, že skladbou surovin se podobá řecké kuchyni, přesto však obsahuje i znaky středoevropské, východoevropské či turecké kuchyně.
O bulharské kuchyni víme, že je hodně zdravá, neboť je bohatá na zeleninu. Ve vnitrozemí je složena z masa a zeleniny, zatímco v přímořských koutech je obohacena ještě o ryby. Základní přísadou je bílý sýr, ať už balkánský či feta, vyrobený z kozího, kravského či ovčího mléka.
Oproti naší kuchyni je ta bulharská vyvážená a mnohem zdravější, navíc se v ní používá jen minimum mouky. Zejména díky velkému množství zeleniny a jogurtu se říká, že se Bulhaři dožívají vysokého věku.
Co se týká masa, dávají přednost jehněčímu, skopovému, telecímu, kuřatům a samozřejmě rybám. Typickým způsobem úpravy masa je na grilu (tzv. skara gril = speciální gril na dřevěné uhlí) nebo rožni. Na grilu se připravují třeba kefty, pikantní šištičky z hovězího mletého masa, kousky jehněčího či skopového, ryby, kuřata a další.
Z oblíbených pokrmů jmenujme gjuveč (džuveč, což je dušené maso se zeleninou, rýží či brambory, zalité kysanou smetanou či vínem), dále jachnija, takže masitý pokrm, potom kyselá čorba, jedna z nejoblíbenějších polévek v Bulharsku. V létě frčí studené polévky, jako třeba tarator.
K nejoblíbenějším druhům zeleniny patří rajčata, papriky, okurky, zelí, cibule, česnek, fazole, hrách, lilek a dýně. Velmi proslulé jsou pikantní zeleninové směsi jako imambajalda či ljutenica, jež mají vynikající chuť. Jejich původ najdete v Turecku.
Bulharská klasika
Banica je vynikající koláč, který se nejčastěji podává jako tradiční snídaně s bílým jogurtem, ale klidně i jako oběd či večeře. Sváteční banica se připravuje na Vánoce, kdy se do koláče vkládají různé drobnosti pro štěstí, např. mince. Nejstarší člen rodiny ho pak rozkrájí a každému u stolu dá kousek.
Připravuje se v mnoha verzích, ale tou nejoblíbenější je s balkánským sýrem (připravit jí můžete také se špenátem nebo s dýní). Z těst se používají v podstatě dvě, prvním je filo, to se shání hůře (většinou ho mají v arabských či řeckých prodejnách s potravinami), druhým je klasické listové těsto, které se musí vyválet co nejtenčeji, aby bylo podobné těstu filo.
Banica v českých kuchyních
Tento slaný koláč není nijak složitý, takže si na něj můžete troufnout i tehdy, nejste-li v kuchařském umění příliš z ruční. Přestože ideálním těstem je filo, zkusíme si banicu připravit z listového těsta a balkánského sýra.
Potřebné suroviny:
• 300 g listového těsta
• 220 g balkánského sýra
• 175 g bílého řeckého jogutu
• 4 vejce (z toho bude 1 jen na potření)
• máslo na vymazání formy
Příprava náplně:
Do misky rozklepněte 3 vajíčka, zlehka vidličkou našlehejte, přidejte řecký jogurt a pečlivě promíchejte. Rozdrobte balkánský sýr, přidejte do mísy a důkladně rozmíchejte s vejci a jogurtem. Mohou se vytvořit malé hrudky, které nevadí, ale větších se zbavte. Na pečení si připravte nejlépe kruhovou formu (na tuto dávku stačí průměr asi 20 cm), kterou vymažete máslem.
Zpracování těsta a náplně:
Listové těsto rozdělte na 4 stejné díly a rozválejte na co nejtenčí pláty (ideálně podobné těstu filo). Rozválený plát rozřízněte na dvě poloviny, takže získáte celkem 8 kusů. Na každý díl rozprostřete náplň po celém povrchu (rozdělte si to tak, aby vám vystačila na všech 8 částí ve stejné vrstvě). Poté každý dílek těsta srolujte tak, že se z něj vytvoří rolka (bude to vypadat jako srolovaná palačinka) o výšce zhruba 2 centimetry.
První rolku opatrně přeneste do středu formy, kde jí vytvaruje jako šneka (dejte pozor, náplň je trochu řidší). Postupně takto zpracujte všechny dílky těsta a skládejte je od středu do kruhu jednu po druhé, až bude plná forma. Snažte se je pokládat bez mezer a navazovat přesně za sebou.
Hotový koláč pak potřete rozšlehaným vejcem a dejte péct co trouby předehřáté na 180°C asi na 20 minut, záleží na troubě. Povrch musí být dozlatova. Po upečení krájejte na dílky a servírujte buď ještě teplé, nebo po vystydnutí.