Nejhorší povodně za posledních 50 let, je možné italské Benátky navštívit?

 „Acqua alta“ neboli vysoká voda zasáhne Benátky každým rokem hned několikrát, a tak tento stav není pro místní ničím výjimečným. V běžných případech stoupne hladina moře až o 90 centimetrů, dokonce ani samotný metr nevyvede občany z běžného režimu. Nyní je toto číslo skoro dvojnásobné.

V úterý, kdy italské město naměřilo nejvyšší hladinu moře od roku 1966, dosáhl příliv hodnoty 1,87 metru. Jedná se tak o druhý nejvyšší nárůst vodní hladiny od roku 1923, kdy se v Benátkách začaly pořizovat záznamy změn vodní hladiny. Italský premiér Giuseppe Conte označil povodeň jako „ránu do srdce naší země“.

Ve čtvrtek italská vláda vyhlásila v Benátkách stav nouze. O den později bylo dokonce uzavřeno náměstí svatého Marka, zastavena veřejná doprava a pohyb se přesunul na dřevěné lávky. Jaká je situace v hlavním městě severoitalské oblasti nyní a je možné Benátky i přes rozsáhlé povodně navštívit?

Od úterý začala hladina vody pomalu klesat, meteorologové však varovali před jejím dalším nárůstem. Zatopené hotely vrací klientům peníze a počítají ztráty. Většina restaurací, hotelů i muzeí ale znovu funguje a láká turisty zpět. A i když je nutné počítat s komplikacemi v místní dopravě a přechodech po kluzkých dřevěných lávkách, návštěva populárního italského města je stále možná, mnohými v tomto nelehkém období dokonce cíleně vyhledávána.


Je dobré navštívit Benátky v zimě?

Ani samotné město neodrazuje turisty od návštěvy vyhlášené destinace v zimních měsících, kdy je hladina moře vyšší. Počet turistů se sníží, město začne být trochu tajemné a poskytne tak zcela nový zážitek.

„Zažil jsem povodeň v Benátkách, nicméně stačilo si nazout gumáky a ponořit se do běžného života. Nemohu odrazovat od návštěvy Benátek v zimě. Ve skutečnosti zažít vyšší hladinu moře může být spíše jedinečným zážitkem. Je důležité si uvědomit, že povodeň, která Benátky potkala nyní, je zcela výjimečná,“ hodnotí situaci Kiki Deere, odborník z Daily Telegraph.


Jak město ohlašuje nebezpečí?

Benátský varovný systém je v těchto situacích naprosto prostý. Pokud hladina vody dosáhne úrovně 110 centimetrů, městem začnou znít sirény. S každým novým deseticentimetrovým navýšením jsou použity další varovné tóny.

Pokud během vaší návštěvy romantického města zažijete vyšší hladinu moře, nejlepší radou je držet se místních, kteří se s touto situací potkávají pravidelně a moc dobře ví, co dělat.