Paříž – město světel
Město, jenž můžete navštívit znovu a znovu, a přesto stále objevujete spoustu zajímavých a pozoruhodných míst. Město, jehož studnice nabídky krás, zajímavostí a pokladů, je nevyčerpatelná. Rovněž uchvacujícím faktem je, že Paříž lze navštívit na pár dní a zvládnout vidět to nejdůležitější.
„Paříž je všechno, co chceš“ – Fryderyk Franciszek Chopin
Trocha historie
První zmínky o Paříži sahají do třetího století před našim letopočtem, kdy byl osídlen pouze malý ostrůvek na Seině. Obýval ho keltský kmen Parisiů, z toho pramení dnešní jméno velkoměsta. Hlavním městem se Paříž stala v roce 508 našeho letopočtu. Avšak ve 14. století zasáhly Paříž hned dvě katastrofy – povodně, jenž zničily všechny mosty, a morové epidemie, které zapříčinily stagnaci. Během napoleonských válek bylo město mnohokrát obsazeno cizími vojsky. Na počest svých vyhraných bitev nechal Napoleon postavit Vítězný oblouk, který je na konci Champs-Elysées. V 19. století jsou v Paříži zavedeny první spoje hromadné dopravy a veřejné osvětlení. K rozvoji železniční dopravy dochází ve 30. letech 19. století a to tratí do St.Germain-en-Laye roku 1837, poté následuje trať do Versailles, do Orléans a dalších částí Francie. Roku 1846 je postaveno jedno z nejznámějších nádraží Gare du Nord, jenž se těší velké oblibě využitelnosti nejen pro místní, ale i pro turisty.
Fakta o Paříži
Samotná Paříž má kolem dvou miliónů obyvatel, pařížská aglomerace pak celkem deset miliónů, tedy přibližně stejně jako celá Česká republika. Paříž je rozdělena do dvaceti městských obvodů, které jsou uspořádány do „šneka“. Pro vysvětlení – úplně v centru na pravém břehu Seiny je číslo jedna, na protilehlém břehu je však již Paříž 6. Čím vyšší číslo se tedy v adrese objeví, tím dále od centra Paříže se nacházíte. Při návštěvě Paříže si určitě povšimnete, že před každou významnější památkou, i na mnohdy zdajících se zapadlých místech, často uvidíte „sochu pádla s textem“. Jedná se o stručnou historii daného místa. Ti, kdo umí francouzsky (bohužel texty jsou jen ve francouzštině), mají příležitost dozvědět se spoustu zajímavých věcí.
Doprava v Paříži aneb vivat metro!
Metro a jeho tři nej – nejvyužívanější, nejrychlejší a nejpřehlednější dopravní prostředek pro cestování v Paříži. V pařížském metru je třeba se orientovat na základě dvou směrů. Na každém směru je konečná stanice a vždy je nutno se zaměřit na název této konečné stanice. Vše je přehledně značeno a snad ani není možno se splést. Zkrátka hned při prvním cestování metrem nabudete pocitu, jako byste tam už museli někdy v minulém životě být a cestovat. Tradicí v pařížském metru jsou hudebníci, jejichž um se rozléhá po celé stanici či soupravě metra a vytváří tak typickou atmosféru, jenž k Paříži náleží.
Při cestování do vzdálenějších částí města, či z letiště do centra, se využívají zejména příměstské vlaky RER, jenž disponují 5 linkami v označení písmeny A – E.
Hlavní pařížské pamětihodnosti
Paříž disponuje množstvím historických památek, spoustou muzeí, galerií. Co je však záhodno spatřit při návštěvě Paříže? Bez čeho by zkrátka návštěva Paříže nebyla návštěvou i pokud máte na pobyt pouhé 3 dny?
Eifellova věž neboli „Železná lady“, jak je též nazývána. Jedna z nejznámějších dominant francouzské metropole a nejnavštěvovanější monument světa. Její stavba byla dokončena dne 31. března 1889. Stavba věže trvala dva roky, dva měsíce a pět dní. Každou noc Eiffelovka svítí prostřednictvím 20 000 žárovek. Věž nese jméno po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Uvnitř se nachází dvě restaurace. V prvním patře je restaurace s názvem- 58 Tour Eiffel s panoramatickým výhledem na Paříž. Restaurace – Le Jules Verne, jenž je ve druhém patře, obdržela slavnou hvězdu Michelin. Zajímavostí v posledním patře, krom vidění pokoje pana Eiffela, jsou vlajky všech zemí znázorňující vzdálenost od dané věže v kilometrech. Nechybí samozřejmě ani Česká republika zastoupená hlavním městem Prahou.
Palác Louvre – bývalý královský palác. Mnozí si zajisté vybaví slavný film „Šifra mistra Leonarda“, jenž byl natáčen na mnoha místech a jedním z nich byl výše zmiňovaný Louvre. V roce 1190 se jednalo o pevnost na ochranu Paříže před nájezdy Vikingů. Poté byl tento komplex 400 let rozšiřován a zvelebován. Dnes se zde nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Mezi nejvyhledávanější exponáty patří Mona Lisa. Moderní dominantou Louvru je skleněná pyramida na nádvoří. Tato pyramida byla postavena před více než dvaceti lety.
Vítězný oblouk – jenž nechal postavit Napoleon Bonapartena jako památku svého vítězství v bitvě u Slavkova. Oblouk byl vybudován v letech 1806-1836. Nachází se na západním konci slavné Avenue des Champs-Elysées. Uvnitř stavby je malé muzeum zaměřené na historii objektu. Každý rok u oblouku bývá ukončen cyklistický závod Tour de France. Přístup k památníku je podzemní chodbou. Na jeho střeše je veřejně přístupná vyhlídková terasa.
Katedrála Notre-Dame – gotická římskokatolická katedrála, stojící na východní polovině ostrova Île de la Cité na řece Seině v Paříži. Považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. Stavba byla zahájena roku 1163 a po 182 letech, tj. v roce 1345, byla dokončena. Řadí se mezi skvosty celoevropské středověké architektury – pro svůj unikátní přechod od pozdně románské ke gotické architektuře. Je proslulá rovněž použitím vnějších opěrných oblouků obvodových zdí. Průčelí je zdobeno četnými sochami.
Kouzlo zvané Champs-Elysées
Ať už disponujete jen pár dny pro užívání si Paříže, či upřednostňujete zábavu v centru metropole, na kouzelné a nejrušnější třídě Champs-Elysées je vše k mání. Nakoupíte tu za přijatelné ceny, dobře se najíte a určitě je třeba neopomenout návštěvy místních barů, restaurací, kaváren. V mnohých je ve večerních hodinách servírována hudba prostřednictvím DJ. V Paříži to zkrátka žije dnem i nocí, zde se nespí!
Závěrem
I když leckdy má Paříž nálepku jakési odtažitosti a jazykové bariéry, opak je pravdou. Bez problémů se tu domluvíte anglicky, aniž byste se museli snažit zaujmout úvodní větou ve francouzštině. Budou vám rozumět a vždy velmi ochotně poradí a pomohou. Dokonce se stalo, že místní pánové od hasičského sboru nejen poradili, ale ještě nám pomohli se zavazadly.