Zámek Hlohovec, spojení historie s moderní technologií

Zámek Hlohovec je jednou z dominant tohoto menšího městečka, které se nachází v západní části Slovenska. Zámek je situovaný na návrší a dlouhé roky chátral. S celým areálem bylo mnoho plánů, jedním z nich byl přeměnit zámek včetně přilehlých zahrad na malé slovenské Versailles. Tento plán bohužel nevyšel, a tak to do vlastních rukou vzalo samotné město.

Zámek Hlohovec byl veřejnosti dlouhé roky nepřístupný. Změnilo se to až letos, kdy byla zahájena oficiálně první sezóna. Zámek je veřejnosti přístupný od středy do neděle a sympatické je také nízké vstupné, které činí 2 eura. V případě virtuální prohlídky 3 eura.


Virtuální prohlídkou do minulosti

Vlastníkem zámku Hlohovec je samotné město, které veřejnosti zpřístupnilo část zrekonstruovaného prvního, druhého i třetího patra. Ve třetím patře lze navštívit Vlastivědné muzeum, kde si kromě prohlídky zrekonstruovaných částí můžete prohlédnout také části, které na opravy čekají. Nevšedním zážitkem je virtuální 3D prohlídka prostřednictvím tabletů. Díky moderní technologii vám je zobrazen zámek v čase, kdy oplýval slávou a nádherou. Je to skvělý kontrast mezi dnešní a historickou podobou zámku.

Na zámku, který byl původně středověkým hradem, jenž byl poprvé zmíněn v 11. století v Zoborské listině, se vystřídaly významné šlechtické rody. Sídlili tu například Abovci, Kontovci, Ujlakyové, Turzové, Forgáčové či Erdődyové, kteří byli posledními majiteli. Právě Erdődyové hrad přestavěli na pohodlné panské sídlo v barokním stylu a obývali ho až do roku 1945, kdy do města přišla sovětská vojska.

Od padesátých do devadesátých let minulého století zámek sloužil jako výchovný ústav pro mládež. V tomto období došlo ke značnému poškození dnes již historické památky. Po zrušení ústavu zůstal zámek opuštěný, nevyužitý a pouze chátral. S obnovou se začalo v roce 2014 a pokračuje se v ní dodnes. V budoucnu tak lze očekávat zpřístupnění dalších historických částí této památky.


Zámek přijímal významné osobnosti

Zámek je třípatrovou stavbou ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku. Nachází se tu také vinařský sklípek či kaple, která kdysi byla poutnickým místem. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie, který se slaví 15. srpna, se zde vždy konala takzvaná Zámecká pouť.

V časech své největší slávy zámek neměl nouzi o vlivné hosty. Navštívil jej například český král, rakouský arcivévoda, poslední římskoněmecký císař nebo rakouský císař František I., který zámek spatřil při příležitosti otevření Empírového divadla. Mezi nejvýznamnější návštěvníky se však řadí císař František Josef I., který zámek navštívil kvůli velkým vojenským manévrům.


Vzácné předměty z Hlohovce na jiných zámcích

V dřívějších dobách se na zámku nacházel honosný nábytek a velmi hodnotné sbírky. Nejznámější jsou zlaté sáně z 18. století, na kterých se údajně vozila i císařovna Marie Terezie. V současné době jsou k vidění ve sbírce Slovenského národního muzea – Muzeum Červený Kameň v Častej. Zámek Hlohovec uchovával také zajímavé obrazy, část z nich dnes můžete spatřit v galerii Bojnického zámku.


Procházka velkolepým parkem

Zajímavé je také okolí zámku, ve kterém se nachází rozsáhlý a velkolepý park s jezírkem. V celém areálu naleznete také Empírové divadlo, jízdárnu, zahradní altánek a další romantické stavby. Pokud se rozhodnete tento zámek navštívit, rozhodně si vyhraďte dostatek času na procházku velkým parkem.

Během letní sezóny vám celý areál zámku nabízí mnoho kulturních akcí. Můžete se těšit na koncerty, divadelní představení, fotografické i výtvarné výstavy a mnoho dalšího.