Baťův kanál aneb netypická dovolená na lodi v kraji vína a odpočinku

Hausbóty, motorové čluny, rafty, …, to vše je doména některých zahraničních oblastí a sen mnoha Čechů, o kterém netuší, že je přímo na dosah ruky. Za letní dovolenou na lodi totiž nemusíme za hranice Česka, nadmíru vděčné podmínky nám dokáže poskytnout i náš rozlohou skrovný kraj, a zjišťuje to stále více Čechů.

Jednu z velmi oblíbených destinací pro tento typ dovolené v České republice, jež nese jméno jednoho z největších podnikatelů své doby, najdeme poblíž Uherského Hradiště. Co vše Baťův kanál nabízí?


Uplynulo více než 80 let od vybudování technické památky

Úspěšné zahájení stavby Baťova kanálu se uskutečnilo 16. října 1934. Na stavbě se podílela tehdejší země Moravskoslezská s firmou Baťa. Rozpočet projektu se odhadoval na 25 milionů korun, avšak skutečná cena byla téměř o polovinu vyšší. Navýšení zapříčinil například objev agresivních sirnatých podzemních vod nebo povodeň, která v roce 1937 nedokončenou stavbu poškodila.

Právě z objevu sirnaté podzemní vody těžily ještě před samotnou stavbou Baťova kanálu nedaleké lázně v Ostrožské Nové Vsi, kde byl léčivý účinek sirnaté vody vyvěrající v bažinách nedaleko obce prokázán již v roce 1903.

I přes drobné komplikace byl 2. prosince 1938 Baťův kanál otevřen. Přestože je tato vodní stavba dodnes významnou dopravní cestou nulté třídy a hojně navštěvovanou rekreační oblastí, ukazuje nám především technickou vyspělost a šikovnost minulých generací.


Jaké možnosti kanál nabízí?

Krom zážitku ze samotné plavby můžete využít opravdu mnoho aktivit na suchu. Nejlepším dopravním prostředkem na pevnině je za nás jednoznačně kolo, alespoň na Jižní Moravě. Již od roku 1997 je zde vytvářena síť cyklostezek, která vás provede vším podstatným!

V kraji vína rozhodně nesmíte vynechat moravskou vinnou stezku, včelí naučnou stezku, adrenalinový park, Lednicko-valtický areál nebo blahodárné účinky sirnaté vody v lázních v Ostrožské Nové Vsi.

Začíná ten pravý čas pro plánování letní dovolené, zamyslete se nad Jižní Moravou a poznejte naši zemi z jiné perspektivy.