První a největší. Krk je pestrý ostrov s nevšedním kouzlem

Pokud jedete po chorvatských pobřežních dálnicích směrem ze severu na jih, první ostrov, jenž za Rijekou uvidíte, je Krk. Z celkového počtu 1246 ostrovů v Jaderském moři je Krk s rozlohou 406 km² ten největší. Od roku 1980 je ostrov spojen Krčkim mostem s pevninou, díky čemuž je snadno dostupný pro turisty z celé Evropy. Čím vším vás Krk může uchvátit?

První seznámení může být pro turistu poněkud rozpačité. Za Krčkim mostem se rozkládá na severu kamenitá a suchá část ostrova. Tu ale velmi záhy vystřídá bohatá zelená vegetace. Rozlehlé pásy lesů jsou unikem, které na jižněji položených chorvatských ostrovech nenajdete. Vůbec nejzeleněji je na jihozápadě Krku.

 

Kde se ubytovat

S ubytováním zde není problém. Krásné apartmány se nachází po celém ostrově. Jaký dovolenkový styl vyznáváte? Máte-li rádi rušné středomořské večery, návštěvy útulných kaváren a restaurací a rozzářená světýlka z tisíců oken, pak se zabydlete v hlavním městě Krk. Pokud vyznáváte mořské sporty, nebo pokud se rádi kocháte pohledem na elegantní čluny a plachetnice, pak hledejte ubytování v Njivici nebo Malinske. Chystáte-li túru na 568 metrů vysoký vrchol hory Obzovy, ubytujte se v rozkošné přímořské vesničce Bašce na jihovýchodu ostrova. Odlehlé zátoky, kde nepotkáte tolik turistů, vynikající víno a gastronomii objevíte ve Vrbniku.

Celý ostrov je důkladně protkaný sítí silnic, takže pokud se na Krk vypravíte autem, nepromeškejte příležitost prozkoumat toho co nejvíc.

Ani most s pevninou, ani tisíce turistů, které sem zavítají během letní sezóny, nedokázaly Krku vzít jeho kouzlo. Některá místa vyzařují zvláštní, jaksi staromódní dojem. Aby ne – vždyť to tady žilo už před tisíci lety. V městečku Omišalj najdete románskou baziliku z roku 1213, město Krk je obehnáno opevněním ze 12. století a olivové háje poblíž Šila pamatují snad i Přemysla Otakara II., za jehož vlády byly hranice českého království od Krku coby kamenem dohodil.

 

Závěrem

Dobrá zpráva na závěr – na Krk se můžete vypravit bez obav ještě do konce tohoto roku. Najděte si ubytování v Chorvatsku last minute a ušetřete až 100 euro za apartmán. Máte velkou šanci užít si jaderské pobřeží bez turistů a za ještě přijatelného počasí.