Saltimbocca: Jednohubka, která vám sama skočí do pusy
Italská kuchyně se těší velké oblibě po celém světě, ať už jde o klasickou pizzu, těstoviny nebo třeba tiramisu. Třešničkou na dortu je pak italská zmrzlina v podobě gelatto, což je ta nejvíce smetanová zmrzlina na světě.
Milovníci Itálie dobře vědí, že každý kraj je něčím specifický a pozadu nezůstává ani hlavní město Řím, které se pyšní specialitou Saltimbocca, což je vlastně telecí masíčko se šalvějí a parmskou šunkou, kterou možná znáte pod názvem prosciutto. Tomuto pokrmu se občas říká skočdohubka, protože v překladu saltimbocca znamená – skoč do pusy. Kromě Říma můžete na tento skvělý pokrm narazit také ve Švýcarsku, Španělsku či Řecku.
Trocha historie
Saltimbocca alla Romana pochází původně ze severní Lombardie, respektive z města Brescia. Název vznikl složením 3 italských slov – saltare (skákat) a in bocca (do úst). Pokud jej servírujete podle tradičních receptur, pak je většinou telecí maso smotáno do ruliček a přelito omáčkou z vína Marsala s máslem. Alternativou pak je kuřecí či vepřové maso.
Suroviny na 4 porce:
• 600g telecí svíčkové
• 100g prosciutta
• 2 lžíce másla
• 2 lžíce olivového oleje
• 70ml suchého vína
• čerstvé lístky šalvěje
• pepř a sůl
Příprava:
Maso nakrájejte na tenké plátky, osolte a opepřete. Každý plátek ozdobte lístkem šalvěje, plátkem prosciutta, přeložte a v případě potřeby ještě zajistěte párátkem. Na pánvi rozpusťte 2 lžíce másla a přidejte olivový olej. Připravené plátky vložte na pánev a opékejte z každé strany po dobu 2 až 4 minut. Poté přilejte víno a nechte vyvařit alkohol. Na talíři můžete hotový pokrm ozdobit kousky citrónu, stonky chřestu a plátky grilovaných rajčat. Vhodnou přílohou jsou brambory, ať už ve formě kaše, vařené nebo pečené v troubě, čerstvé pečivo, grilovaná zelenina nebo třeba vařená brokolice.
Alternativní saltimbocca
Nedávno jsem objevila obdobný recept na saltimboccu a musím říct, že výsledek byl skutečně vynikající. Ingredience byly podobné, až na pár výjimek.
Pro začátek si nachystejte tenoučké telecí plátky, klasicky osolte a opepřete z obou stran. Na každý plátek masa položte zhruba 0,5 cm plátek mozzarelly, plátek parmské šunky a celé propíchněte párátkem. Do pánve nalijte trochu olivového oleje, přihoďte 1 až 2 lžíce másla. Vložte plátky do pánve a zprudka opékejte 2 minuty z každé strany. Připravte si malý pekáček, vložte do něj opečené plátky a odložte stranou. V pánvi vám zůstane šťáva z masa, do které nasypte trošku hladké mouky, promíchejte a pokud je potřeba, tak ještě přidejte trochu olivového oleje. Přilijte zhruba 100 ml masového vývaru a 100 ml bílého vína. Nechte probublat a poté směs nalijte do pekáčku s masem. Vložte do trouby předehřáté na 190°C a nechte zapéct asi 5 až 7 minut.
Nemusíte si zoufat, že si takové jídlo nemůžete připravit, protože by to značně zatížilo váš napjatý rodinný rozpočet. Jak jsem již zmiňovala na začátku, můžete místo telecího masa použít vepřové nebo kuřecí. Z vepřového je nejideálnější kotleta bez kosti, případně kýta. Co se týká kuřecího, tak jsou samozřejmostí prsíčka. Místo klasické parmské šunky použijte klidně vepřovou šunku.