Kadidlová stezka Nabatejců a izraelský Grand Canyon

Pokud jste v Izraeli již navštívili všechna slavná místa připomínající původ naší křesťansko-židovské kultury, máte už plné zuby všudypřítomných davů turistů, nebo zkrátka jen dáváte na svých cestách přednost krásám přírody, nesmíte si nechat ujít izraelské národní parky na jihu země.

Poušť Negev, ležící v největším, ale nejméně osídleném stejnojmenném izraelském distriktu, nabízí úžasné přírodní scenerie a mnoho příležitostí k procházkám i náročnějším trekům. Můžete zde obdivovat úchvatné kaňony i vodopád uprostřed pouště a také se projít místy, kudy po staletí vedla jedna z hlavních obchodních cest spojující Evropu s Orientem.

 

Do pouště Negev

Samotná poušť zabírá skoro sedmdesát procent celkové rozlohy Izraele. Je to skalnatá plocha trojúhelníkového tvaru, která se táhne od pouštních oblastí Sinajského poloostrova a známého izraelského letoviska Ejlat, až po město Beerševa, které je správním městem distriktu.

Chcete-li navštívit turisticky nejatraktivnější národní parky v této oblasti, Mahtech Ramon a kaňon Ein Avdat, musíte na jih po dálnici číslo 40 do městečka Mitzpe Ramon, které je nejlepším výchozím bodem. Nejsnadnější cesta je autobusem z města Beerševa, ale i z Tel Avivu se do Mitzpe Ramon dostanete přímým spojem, který však vyjíždí pouze jednou denně.

 

Mitzpe Ramon

Mitzpe Ramon je maličké městečko, které bylo založeno až v padesátých letech minulého století jako osada pro rodiny dělníků pracujících na stavbě pouštní dálnice č. 40. Obyvateli jsou zde prakticky jen židovští přistěhovalci z oblastí Maghrebu a Balkánského poloostrova, protože i po dostavbě dálnice bylo město přistěhovaleckou osadou – takzvaným rozvojovým městem.

Pravdou je, že město není nikterak bohaté a potýká se s velkou nezaměstnaností, ale v posledních letech se jeho ekonomika začala orientovat na cestovní ruch, který je dnes jedním z hlavních příjmů. Díky tomu zde naleznete vše, co ke svým výpravám do obou národních parků budete potřebovat. Od ubytování všech kategorií, až třeba po půjčovnu terénních vozů.

 

Mahtesh Ramon

K nejvíce navštěvovaným místům patří rozhodně kráter Mahtesch Ramon. Je to opravdová kuriozita, připomínající asi nejvíce severoamerický Gran Canyon. Jde o pozůstatek někdejšího mořského dna, ze kterého postupnou erozí vznikl obrovský čtyřicetikilometrový kráter. Jeho stěny dosahují hloubky i přes čtyři stovky metrů.

Mahtesh znamená v hebrejštině hmoždíř a je to ustálený název pro tento geologický útvar. Mahtesh Ramon je tím největším z pouhých sedmi na světě. Šest z nich se nachází na území Izraele, jeden pak na území Egypta.

Při návštěvě Mahtesh Ramon se můžete spokojit pouze s téměř nenáročnou vyhlídkovou trasou, která vychází od návštěvnického centra a pokračuje podél okraje kráteru k vyhlídce. Odsud uvidíte mahtesh v celé jeho nádheře. Ukáže se před vámi mozaika tvarů a barev, přecházejících z černé přes zlatou až po purpurově červenou.

Chcete-li ovšem mahtesh prozkoumat více, máte několik možností. Rozhodně zajděte nejdříve do již zmíněného návštěvnického centra. Mluví tam velmi dobře anglicky a dovedou vám navrhnout výlet přímo na míru. Dozvíte se tam také mnoho informací o vzniku tohoto jedinečného útvaru.

Cesty v samotném národním parku jsou velmi dobře značené a s mapou, kterou také v návštěvnickém centru dostanete, se rozhodně neztratíte. Důležité při plánování výletu je však nepřecenit své síly. To platí hlavně v letních měsících, kdy se v parku není před horkem a spalujícím sluncem téměř kam ukrýt, a tak i krátký výlet může být náročným trekem. Pamatujte také na dostatečnou zásobu jídla a vody, protože v kráteru již nic nepořídíte.

Za návštěvu stojí zejména nejnižší bod kráteru, Ein Saharonim. Zde si můžete odpočinout u jezírka, které bylo místem odpočinku již v dobách, kdy přes Mahtesh Ramon vedla jedna z důležitých obchodních cest. Další turistickou atrakcí je amonitová stěna, kde spatříte až třicet centimetrů velké ulity těchto hlavonožců z období svrchní křídy.

 

Po stopách Nabatejců

Jen několik kilometrů severně leží národní park Ein Avdat. Ve svém názvu nese jméno starověkého sídla Nabatejců Avdat, jehož pozůstatky se nacházejí severně od kaňonu Ein Avdat a toto archeologické naleziště je od roku 2005 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Není bez zajímavosti, že v Avdatě náleží mnoho archeologických objevů významnému českému arabistovi Aloisi Musilovi, který zde na počátku dvacátého století prováděl výzkum.

 

Přes poušť Negev vedla jedna ze dvou hlavních větví známé „kadidlové stezky“. Byla to obchodní cesta, po které se dopravovalo zboží ze středního a dálného východu, které putovalo od přístavů v dnešním Jemenu do města Petra. Odtud vyrážely karavany k přístavům u Středozemního moře a poté dále do Evropy. Zhruba mezi 4. a 1. stoletím před naším letopočtem provozovali tento transport nomádští Nabatejci. Byl to náročný, ale zato velmi výnosný podnik. Stezka, která vedla do tehdy významného přístavu Gaza, procházela jak kráterem Mechtesh Ramon, tak kaňonem Ein Avdat.

Karavana za den urazila průměrně třicet kilometrů. K transportu se pochopitelně používali velbloudi, na které se dalo naložit až 350 kilogramů nákladu a bez problémů vydrželi i deset dní bez pití.

 

Kaňonem Ein Avdat

Ein Avdat je úzký, asi 25 kilometrů dlouhý kaňon vyschlé řeky Tzin. Mimo úchvatné scenerie zde můžete nalézt i stopy po pravěkém osídlení této oblasti. Severní část kaňonu obýval již před 80 tisíci lety člověk neandertálský.

Nejpůsobivější výlet kaňonem je ze severní strany. Projdete kolem prameniště Ein Mor, kde voda prosakuje ze skály a pokračujete k vysokému, asi patnáctimetrovému vodopádu. Voda je zde slaná a rostliny kolem tůně pod vodopádem vytvářejí díky zachycené soli nádherné stříbrné lemování.

Když vystoupáte po vytesaných schodech nad vodopád, dostanete se na rozcestí. Odsud se už můžete vydat přímo k východu. Pokud však ještě nechcete ukončit výlet, nabízí se procházka k tůním Ein Maʹarif, odkud vytéká voda k vodopádu. Navštívit můžete i přírodní jeskyně, využívané křesťanskými mnichy obývajícími v době Byzantské říše Avdat.

 

Drsné klima, ale i tak to stojí za to

Díky mnoha cestám se dá v obou národních parcích podniknout velké množství výletů, při kterých budete stále objevovat nové úžasné pohledy a setkávat se s dalšími novými věci. Pokud si přivyknete na drsné klima, které v negevské poušti panuje, rozhodně si tento jižní cíp Izraele zamilujete.