7 nejtajemnějších hradů a zámků Evropy

I když je v naší zemi nespočet nádherných hradů a zámků, půjdeme se podívat do jiných evropských států, kde se tyčí noblesní stavby dýchající tajemnem a magií prastarých časů.

 

Spišský hrad – Slovensko

Dechberoucí hradní komplex je největší zříceninou ve střední Evropě a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Najdete ho na kopci u městečka Spišské Podhradie. V mučírně byla trýzněna vojenská posádka, která měla na starost hlídat paní hradu Hedvigu s malou dcerkou Barborkou, a zklamala.

Web: spisskyhrad.sk

Bran Castle – Transylvánie

Rumunská národní památka ležící mezi Transylvánií a Valašskem se stala inspirací pro Brama Stokera, který monument popisuje jako Drákulův hrad. To je však omyl, jeho sídlem byl hrad Poenari, dnes již zřícenina. Návštěvníci spatří předměty a nábytek rodu Habsburků. Nároční si mohou komnaty pronajmout jako luxusní apartmá.

Web: bran-castle.com

 

Mont Saint Michel – Francie

Hora sv. Michaela je ze žuly a měří 80 metrů. Tyčí se na přílivovém ostrově a patří k druhé nejnavštěvovanější francouzské památce. Jeho krása je zapsána na seznam UNESCO. Gotické klášterní budovy a opevnění lákají turisty z celého světa.

Web: ot-montsaintmichel.com

 

Neuschwanstein – Německo

Noblesní zámek v Allgäu vystavil Ludvík II. Bavorský. Je zajímavé, že komplex učaroval Walta Diesneyeho k vytvoření Sleeping Beauty Castle čili hradu Šípkové Růženky v Diesneylandu. V každém případě zámek posloužil jako operní scéna pro Richarda Wagnera.

Web: neuschwanstein.de

 

Rock of Cashel – Irsko

Cashel of the Kings stojí v hrabství Tipperary a od roku 370 sloužil jako sídlo králů z Munsteru. Unikátem je Kruhová věž z roku 1100 vysoká 28 metrů. Největším klenotem je zase Cormacova kaple v románském stylu. Návštěvníci se potěší jedinečnými výhledy na krajinu a opatství Hore Abbey.

Web: cashel.ie

 

Edinburský hrad – Skotsko

Pevnost vybudovaná na vrcholu čedičové skály Castle Rock je perlou Edinburghu. Dodnes nikdo neví, kdy byl hrad vystavěn, ale je možné, že k tomu došlo v 7. století. Královská rezidence ukrývá skotské korunovační klenoty.

Web: edinburghcastle.gov.uk

 

Hochosterwitz – Rakousko

Tento drahokam se rozprostírá na dolomitové skále v Korutanech. Patří k nejpřitažlivějším pokladům Rakouska a vede k němu cesta protkaná 14 gigantickými branami. První zmínka o něm se datuje do roku 860. Turisté se na hrad dopraví i pomocí výtahu.

Web: burg-hochosterwitz.com