7 nejtajemnějších hradů a zámků Evropy
I když je v naší zemi nespočet nádherných hradů a zámků, půjdeme se podívat do jiných evropských států, kde se tyčí noblesní stavby dýchající tajemnem a magií prastarých časů.
Spišský hrad – Slovensko
Dechberoucí hradní komplex je největší zříceninou ve střední Evropě a je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Najdete ho na kopci u městečka Spišské Podhradie. V mučírně byla trýzněna vojenská posádka, která měla na starost hlídat paní hradu Hedvigu s malou dcerkou Barborkou, a zklamala.
Web: spisskyhrad.sk
Bran Castle – Transylvánie
Rumunská národní památka ležící mezi Transylvánií a Valašskem se stala inspirací pro Brama Stokera, který monument popisuje jako Drákulův hrad. To je však omyl, jeho sídlem byl hrad Poenari, dnes již zřícenina. Návštěvníci spatří předměty a nábytek rodu Habsburků. Nároční si mohou komnaty pronajmout jako luxusní apartmá.
Web: bran-castle.com
Mont Saint Michel – Francie
Hora sv. Michaela je ze žuly a měří 80 metrů. Tyčí se na přílivovém ostrově a patří k druhé nejnavštěvovanější francouzské památce. Jeho krása je zapsána na seznam UNESCO. Gotické klášterní budovy a opevnění lákají turisty z celého světa.
Neuschwanstein – Německo
Noblesní zámek v Allgäu vystavil Ludvík II. Bavorský. Je zajímavé, že komplex učaroval Walta Diesneyeho k vytvoření Sleeping Beauty Castle čili hradu Šípkové Růženky v Diesneylandu. V každém případě zámek posloužil jako operní scéna pro Richarda Wagnera.
Web: neuschwanstein.de
Rock of Cashel – Irsko
Cashel of the Kings stojí v hrabství Tipperary a od roku 370 sloužil jako sídlo králů z Munsteru. Unikátem je Kruhová věž z roku 1100 vysoká 28 metrů. Největším klenotem je zase Cormacova kaple v románském stylu. Návštěvníci se potěší jedinečnými výhledy na krajinu a opatství Hore Abbey.
Web: cashel.ie
Edinburský hrad – Skotsko
Pevnost vybudovaná na vrcholu čedičové skály Castle Rock je perlou Edinburghu. Dodnes nikdo neví, kdy byl hrad vystavěn, ale je možné, že k tomu došlo v 7. století. Královská rezidence ukrývá skotské korunovační klenoty.
Hochosterwitz – Rakousko
Tento drahokam se rozprostírá na dolomitové skále v Korutanech. Patří k nejpřitažlivějším pokladům Rakouska a vede k němu cesta protkaná 14 gigantickými branami. První zmínka o něm se datuje do roku 860. Turisté se na hrad dopraví i pomocí výtahu.