Kanadu projel stopem od Atlantiku po Pacifik. O svém dobrodružství povypráví v Cestovatelském kině
Divoká jako medvěd grizzly, ostrá jako led a hustá jako javorový sirup. Cestovatelské kino se v pondělí 4. listopadu v pražském Kině Lucerna vydá do země, kterou kdysi ovládla největší zlatá horečka. S cestovatelem Tomášem Grimem se návštěvníci ocitnou na pobřeží Atlantiku s pár drobnými v kapse a spolu se prostopují až k Pacifiku. Na 7 500 kilometrů dlouhé cestě je čekají prérie, pouště, Skalnaté hory, hipísácká „doupata“ a vancouverské bary.
Kdy jste se dostal do Kanady? Čím vám tato země učarovala?
Tomáš Grim: Ať je promítání trošku interaktivnější, nechám diváky rok mé cesty po Kanadě hádat – z obrázků by to i mohli poznat. (úsměv) Strávil jsem tam dva měsíce. Podle mých zkušeností je to docela optimální střední cesta mezi příliš krátkou návštěvou, kdy získáte o dané zemi zkreslené představy, a dlouhodobým pobytem, kdy se utopíte v detailech, a nakonec nevíte, jak tu zemi vůbec popsat, i když vám skutečně učarovala.
Na co se budete soustředit ve své přednášce?
Tomáš Grim: Na setkávání. S lidmi, s krajinou, i s kulturou.
Kanada je druhou největší zemí světa. Jaké jsou rozdíly například mezi západním a východním pobřežím?
Tomáš Grim: Dramatické! V lidech – v jejich vstřícnosti a přátelskosti. V krajině – to zná každý z atlasu ze základní školy, ale velmi silný zážitek je i ta zdánlivá „vata“, tedy nekonečné pláně střední Kanady. Ty oddělují bez nadsázky divoký západ od staromilsky evropského východu. Místy tam i poutník cestuje v čase.
Kanada patří mezi nejkrásnější země, co se přírody týká. Souhlasíte?
Tomáš Grim: Že budou Kordillery, se zvláštním zřetelem Skalnaté hory, pecka, jsem čekal – a v promítání je samozřejmě nevynechám. Snad ještě silnějším zážitkem ale byla setkávání s lidmi na cestě, hlavně na ostrově Vancouver, a pak na přesně opačném konci Kanady, v Novém Skotsku.
Na co by se měli cestovatelé připravit, když se rozhodnou poznávat Kanadu?
Tomáš Grim: V druhé největší zemi světa je odpověď nasnadě: vzdálenosti jsou spíš monstrózní než jen obrovské. Jinak je Kanada, pro každého, kdo byl například v tropech či na dalekém severu, země vyloženě evropsky familiární, žádná „exotika“ se nekoná.
Pokud chce turista v Kanadě zažít něco ne mainstreamové a možná i trochu adrenalinové či dobrodružné, kam by se měl vydat?
Tomáš Grim: Pro mě není dobrodružství o tom „kam“, ale „jak“: Kanadu jsem projel stopem od Atlantiku po Pacifik. A pak znovu zpět. 15 000 km „on the road“. O adrenalin nebyla nouze. Pověstnou třešničku na dortu pak obstarala nefalšovaná automobilová honička, nebo spíš útěk před partou drogových dealerů na předměstí Vancouveru…
Tomáš Grim
Tomáš procestoval přes 70 zemí všech 7 kontinentů a na cestách v zahraničí strávil téměř 7 let. Jako hlavní smysl svého bytí vidí popularizaci přírody, „cizích“ kultur a jiných podivností pro veřejnost. Činí tak od svých 16 let formou článků, přednášek a mediálních vystoupení. Je spoluautorem knihy, která vyšla ve čtyřech jazycích (kromě češtiny) a získala prestižní cenu „Nejlepší ptačí kniha roku 2017“. Na jeho promítáních „hlavně nesmí býti smutno“ a návdavkem se můžete i něco dozvědět!