Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů zná své vítěze!
V sobotu 30. listopadu 2019 proběhlo v Městské knihovně v Praze slavnostní zakončení již 17. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Za sedmnáct let své existence se MFOF stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě.
Festival byl zahájen 4. 10. 2019 v Ostravě, kdy se do samotné soutěže přihlásilo 1 486 filmů ze 102 zemí. Soutěžní filmy byly rozřazeny do čtyř kategorií: dobrodružný a extrémní sportovní film, horolezecký a horský film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film. Na rekordní počet přihlášených filmů dohlížela odborná porota, jejíž členové byli z Portugalska, Itálie a České republiky. Diváci se tak mohli těšit na kvalitní a mezinárodně bohatý program, jenž byl vysílán více jak měsíc v řadě desítek českých a slovenských měst.
Slavnostního večera v Praze se zúčastnila řada významných osobností ze světa sportu a kultury nejen z České republiky. Závěrečný večer si nenechali ujít ani filmaři z USA, Velké Británie a Makedonie. Celým večerem provázel Pavel Anděl, jemuž sekundovali osobnosti jako světový jachtař David Křížek nebo legenda československého horolezectví Dina Štěrbová.
Hlavním hostem letošního ročníku byla Alena Konečná, nejúspěšnější Češka v disciplíně zvané freediving neboli potápění bez dýchacího přístroje, která se v letech 2012 a 2016 stala mistryní světa v disciplíně konstantní váha bez ploutví. Za svůj největší úspěch však označuje vytvoření světového rekordu roku 2016 v konstantní váze bez ploutví, kdy se potopila do hloubky 60 metrů.
Silná česká stopa v kategorii cestopisných filmů
Program plný zábavy, napětí a poznání pro českého fanouška gradoval při vyhlašování kategorie cestopisných filmů, kterou naši zástupci jednoznačně ovládli. Nejúspěšnější českou, přesněji česko-slovenskou stopou na MFOF byl dvoudílný dokument Wildlife Guards – Strážci přírody. Ve snímku Tomáše Ouhela a Michala Gálika, který můžete zhlédnout na internetové televizi Mall.cz, je zachyceno úsilí česko-slovenské skupiny bránit přírodu před lidskou (zlo)činností.
Vítězný snímek je natáčený v Indii, čtvrtém nejlidnatějším státě na světě. Mnoho cestovatelů a filmových štábů sem jezdí obdivovat nádherné scenérie, které zdejší kraj nabízí, a užívat si zdánlivého ráje na zemi.
Československá skupina se svým dokument snaží světu ukázat temnou stranu Indie, do které řadí hromadění plastů a pytlačení kriticky ohrožených karet pravých, jež od vyhynutí dělí pouhých 8 až 15 tisíc hnízdících samic.
Dvojice autorů pouze nepřihlíží z dálky, ale sama se aktivně zapojuje do boje proti nelegálnímu obchodu s želvími vejci a želvovinou. „Byl jsem přesvědčený, že dokument nedokončíme, protože jakkoli se může zdát, že vše bylo zorganizované, plánované a hrálo v náš prospěch, vůbec to tak nebylo. Byly to dva měsíce tvrdé dřiny, během kterých jsme byli prakticky nepřetržitě vystaveni enormnímu stresu a vyčerpání, ale nakonec se ukázalo, že stály za to. S pomocí místních se nám podařilo zadržet loď pašující 1 209 vajíček karet obrovských i zabavit suvenýry z 300 mořských želv,“ hodnotí natáčení Michal Gálik.
Tvůrci vítězného projektu se bohužel nemohli dostavit na předávání osobně, jelikož se v zahraničí věnují dalším osvětovým aktivitám, a tak mohli děkovat pouze na dálku. „Jsem rád, že můžeme ukázat, že k tomu, aby dva obyčejní kluci udělali něco pro svět, stačí jenom chtít a nemít strach. Ocenění, kterého se nám od poroty Mezinárodního festivalu outdoorových filmů dostalo, si velice vážíme. Pevně věříme, že bude motivací pro další tvůrce točit o tom, co by nemělo být přehlíženo, a náš dokument inspirací pro diváky, že pomáhat může každý,“ říká Tomáš Ouhel.
Dobrodružný a extrémní sportovní film:
1. místo – 8000+ (Antoine Girad, Christian Schmidt, Německo)
2. místo – Lyžař proti dronu/Skiers vs. Drone (Mike Douglas, Kanada)
3. místo – Šněrovací mosty/Shoestring Bridges (Dean Bog, USA)
Horolezecký a horský film:
1. místo – Jejich příběh/This is HERstory (Igor Hristov, S. Makedonie)
2. místo – V zóně s Adamem Ondrou/In the Zone (Jochen Schmoll, Německo)
3. místo – Dobrá lajna (Česká republika)
Dobrodružný vodní sportovní film:
1. místo – Ohromná cesta/Great Route (Maximilian Stolarow, Německo)
2. místo – Nomádi/Nomads (J. Campbell, Velká Británie)
3. místo – Canyoning Ticino (Petr Kubát, Česká republika)
Cestopisný film:
1. místo – Strážci přírody/Wildlife Guards (Michal Gálik, Česká republika a Slovensko)
2. místo – Matsés (Miroslav Haluza, Česká republika)
3. místo – Cesta jako žádná ze sta (Viktorie Lörinczová, Česká republika)