6 zajímavých statistik v letecké dopravě

Schopnost létání byl jeden z největších objevů lidstva a dnes si bez něj kdekdo neumí svůj život představit. Pojďme se podívat na šest zajímavých statistik v letecké dopravě, které uvádí portál telegraph.co.uk.

 

Nejvytíženější trasa na světě

Tohle by uhodl asi jen málokdo. Pro nás známé trasy jako Londýn – Paříž a New York – Washington nejsou ani v první desítce! Tou nejvytíženější trasou na světě je 450 kilometrů dlouhý let z letiště Gimpo do Jeju.

Obě letiště se nacházejí v Korejské republice a během roku 2015 zde bylo poskytnuto více než 11 milionu letů. Alespoň tak je to uvedeno ve zprávě Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).

A co je v Jeju tak zvláštního? Jeju je největší město sopečného ostrova Jejudo, které vyniká nádhernou přírodou. Pro nás méně známé místo určitě stojí za prozkoumání.

 

Nejvytíženější letiště světa

Nejvytíženější letiště na světě je mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson ve státě Georgia, USA. Za rok 2016 přepravilo 104 milionu cestujících. Naše největší letiště se do top 10 nevešlo.

 

Nejrychleji rostoucí letecká společnost na světě

Tento titul si může připsat letecká společnost IndiGo. Jedná se o indickou leteckou společnost, která v roce 2016 přepravila 53 milionů cestujících, jedná se tak o nárůst 27,5% z předešlého roku.

Mezi další rychle rostoucí letecké společnosti patří například Xiamen (+ 24,5%), Shandong (+ 14,5%), Hainan (+ 14,4%) a Ryanair (+ 13,4%).

 

Nejméně dochvilná letecká společnost

Podle údajů z roku 2016 se jedná o společnost Hainan Airlines. Pouhých 30,3% letu této společnosti dorazilo včas.

Pokud potřebujete doletět přesně načas, zvolte si společnost KLM. 88,5% letů této nizozemské společnosti nemá žádné zpoždění.

 

Letiště s nejmenším počtem zrušených letů

Podle statistik z roku 2014 si toto ocenění zaslouží mezinárodní letiště Tocumen v Panamě. Míra zrušených letů se tu drží na pouhých 0,07 procent.

 

Nejstarší letecké společnosti

Nejstarší leteckou společností je již zmiňovaná KLM, která tu je již od roku 1919.

A jaké je nejstarší letiště světa? Je jím letiště College Park v Marylandu, které funguje od roku 1909.